خانه / اخبار ایران تبلیغ / اثرات رفع فیلترینگ تلگرام بررسی شد

اثرات رفع فیلترینگ تلگرام بررسی شد

اثرات جانبی فیلترینگ تلگرام را می‌توان به دو دسته فرصت‌های از دست‌رفته و تهدیدهای ایجاد شده تقسیم ‌کرد. همراه ایران تبلیغ باشید.

روز شنبه پیام‌رسان «تلگرام» که پس از وقوع برخی ناآرامی‌ها در کشور از دسترس کاربران خارج شده بود ، رفع فیلتر شد.

محدودسازی دسترسی به این پیام‌رسان اگرچه باعث کاهش قدرت اثرگذاری شایعات برخی از کانال‌های تلگرامی شد ، اما اثرات جانبی برشمرده‌شده برای محدودسازی این نرم‌افزار بسیاری از کارشناسان را در صف حامیان بازگشایی مجدد این نرم‌افزار قرار داد.

این اثرات جانبی فیلترینگ تلگرام را می‌توان به دو دسته فرصت‌های از دست‌رفته و تهدیدهای ایجاد شده تقسیم ‌کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ایران تبلیغ همراه باشید.

اثرات رفع فیلترینگ تلگرام بررسی شد

اثرات رفع فیلترینگ تلگرام

به عقیده کارشناسان نرم افزارهایی چون تلگرام علاوه بر داشتن اثر اقتصادی قابل‌توجه ، نقش غیر قابل انکاری در ایجاد شبکه ارتباطی ، افزایش اعتماد و مشارکت عمومی ایجاد می‌کند.

افزون بر این به عقیده کارشناسان این نرم‌افزار به‌رغم داشتن برخی تهدیدات ، در صورت مدیریت صحیح می‌تواند به ابزاری قابل اتکا در کارزار مجازی تبدیل شود.

افزون بر این پژوهش‌های علمی در شناسایی اثر فیلترینگ تلگرام بر رفتار کاربران ، نشان‌دهنده نتایج غیرمنتظره و بعضا متناقض‌نمایی در اثرات فیلترینگ‌ بوده‌اند ، به نحوی که در برخی از موارد ، فیلترینگ محتوا از کانال‌هایی چون تشدید استفاده عموم از نرم‌افزارهای فیلترشکن ، ریسک فضای مجازی برای کاربران را افزایش می‌دهد.

این گزارش ضمن بررسی دووجهی فیلترینگ فضای مجازی ، به معرفی برخی از این راه‌حل‌ها پرداخته‌است.

رفع فیلترینگ تلگرام

پس از ناآرامی‌های اخیر در برخی نقاط کشور و محدودسازی دسترسی به برخی از شبکه‌های اجتماعی، نحوه مدیریت فضای مجازی بار دیگر در کانون توجه کارشناسان قرار گرفته‌است.

در یکسو عده‌ای از کارشناسان با اشاره به روی تاریک شبکه‌های اجتماعی خواهان تداوم محدودیت در دسترسی به این شبکه‌های اجتماعی بودند.

این در حالی است که در سوی مقابل کارشناسان با اشاره به فرصت‌های اقتصادی، فرهنگی، ملی و مذهبی ایجاد شده با استفاده از شبکه مجازی خواهان کاهش محدودیت در دسترسی به این ابزار ارتباطی همزمان با پایش محتوای این فضای تعاملی بودند.

به نظر می‌رسد استدلال پشتیبان این دسته توانسته نهاد ناظر بر فیلترینگ کشور را  برای رفع فیلترینگ تلگرام قانع کرده ‌باشد چرا که در ساعات پایانی روز شنبه پیام‌رسان تلگرام بار دیگر بدون نیاز به نرم‌افزار ضدفیلتر در اختیار کاربران ایرانی قرار گرفت.

اقدامی که می‌تواند علاوه‌بر بازگشایی مجدد فرصت‌های ایجاد شده از کانال‌نرم‌افزار تلگرام به منزله دفع تهدیدبیش‌فیلترینگ نیز تعبیر شود.

ناحیه اصابت فیلترینگ تلگرام

گسترش فضای مجازی طی دهه‌های اخیر موجب تغییر ابزار و مفهوم اطلاع‌رسانی شده است.

اما به واسطه گستردگی و نبود امکان نظارت و پایش فضای مجازی ، این نوآوری حیرت‌انگیز بشری می‌‌تواند به تابلوی تبلیغ و اشاعه برخی از ناهنجاری‌های عمومی بدل شود.

به همین دلیل نحوه مدیریت فضای مجازی به یکی از بحث‌های پر چالش در ذهنسیاست‌گذاران در جای‌جای دنیا بدل شده‌است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای مختلف کم‌ و‌ بیش از نوعی از پالایش اطلاعات در مدیریت شبکه مجازی استفاده می‌کنند.

در مجموع می‌توان گفت تاکید عمده فیلترینگ در جوامع غربی بر عدم سوءاستفاده از اطلاعات شخصی افراد ، جلوگیری از انتشار تصاویر جنسی کودکان و ممانعت از دسترسی گروه‌های تروریستی و خطرناک به اطلاعات مهم است ، اما کنترل اینترنت در جوامع شرقی ( به خصوص کشورهای مذهبی ) علاوه بر موارد فوق ، هدف نظارت بر اشاعه افکار و عقاید سیاسی و مذهبی را نیز در بر می‌گیرد.

قانون جمهوری اسلامی و ماده ۲۱ قانون جرائم رایانه‌ای در ایران نیز چارچوب مشخصی برای پالایش محتوایی فضای مجازی تعیین کرده است.

بر این اساس هرگونه محتوای مندرج در فضای مجازی که در تعارض با عفت عمومی ، اخلاق ، امنیت و مقدسات یا دربردارنده توهین به مقامات و نهادهای دولتی در کشور باشد در شمول فهرست پالایش قرار می‌گیرد.

اثرات رفع فیلترینگ تلگرام بررسی شد

اثر بومرنگی محدودیت

جست‌وجوی کلیدواژه‌های مربوط به فیلترینگ در موتورهای جست‌وجوی مقالات پژوهشی به‌خوبی نشان‌دهنده ابهام موجود در اثرات فیلترینگ تلگرام است.

اگرچه انتظار می‌رود که فیلترینگ تغییر قابل توجهی بر رفتار عمومی در فضای مجازی داشته‌باشد ، با این‌حال بسیاری از پژوهش‌ها نشان‌دهنده جهت‌ دیگری برای برآیند اثر فیلترینگ محتوای اینترنت بر رفتار کاربران است.

برای مثال نتایج پژوهش پژوهشگاه « حقوق اطلاعات » دانشگاه آمستردام روی الگوی جست‌وجوی کاربران اینترنت در ۵۱ شهر اروپایی نشان‌ می‌دهد فیلترینگ محتوا در برخی موارد موجی از بازدید برای برخی از سایت‌های فیلتر شده به همراه داشته‌است‌.

اثری که در نتیجه‌گیری این پژوهش به‌عنوان اثر « جذابیت میوه ممنوعه » بر رفتار کاربران تعبیر شده‌ است.

نتیجه پژوهش « سازمان جامعه اینترنتی » بر بیش از ۱۰ روش مختلف فیلترینگ محتوا در ۲۱ کشور منتخب نشان می‌دهد که فیلترینگ در برخی ازموارد می‌تواند مخاطبان را در معرض ریسک بیشتری در فضای مجازی قرار دهد.

از شروع طراحی تا تبلیغات کاملا قدرتمند در کنار شما هستیم.

این گزارش در ادامه ضمن بررسی برخی از اثرات جانبی فیلترینگ به بررسی برخی از راهکارهای مرسوم برای قلق‌گیری ناحیه اصابت فیلترینگ پرداخته‌ است.

قانون فیلترینگ:

قانون فیلترینگ را می‌توان سنگ محک سیاست‌ گذاران فضای مجازی در تشخیص محتوای نامناسب دانست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قانون محدودسازی محتوای ناهنجار حداقل در ۵۰ کشور به تصویب رسیده‌است.

در چنین شرایطی مدیریت فضای مجازی چارچوب مشخصی برای محدودسازی فضای مجازی در اختیار خواهد داشت.

بر اساس قانون در کشورهایی نظیر آلمان ، فرانسه و انگلستان نهاد ناظر بر فضای مجازی باید لیست و دلیل فیلترینگ سایت‌های حاوی مطالب نامتعارف را منتشر کند.

فیلترینگ محتوایی:

محدودسازی دسترسی کاربران به شبکه مجازی یک اقدام دو وجهی است.

یک روی فیلترینگ تصفیه فضای مجازی از محتوای ناهنجار است ، اما قطع دسترسی به برخی از وب‌سایت‌ها به صرف داشتن احتمال برخورد کاربران با محتوای نامناسب روی دیگری نیز دارد.

برای مثال فیلترینگ محتوای مربوط با برخی از مطالب پزشکی در عربستان ، باعث محدودشدن برخی منابع اینترنتی برای دانشجویان این رشته‌شده‌است.

ارائه خدمات فیلترینگ به بخش خصوصی:

در برخی از کشورها نظیر انگلستان پالایش بخشی از فضای مجازی به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پالایش فضای اطلاعاتی سپرده‌شده‌است.

بر مبنای قانون دسترسی به اطلاعات این شرکت‌ها باید لیست تمامی سایت‌های فیلتر شده را به همراه علت خروج از دسترس به اطلاع کاربران برسانند.

فیلتر خانوادگی:

در کشورهایی نظیر آمریکا، آلمان و ترکیه فیلترینگ معمولا با استفاده از ابزارهای مختلفی صورت می‌گیرد. یکی از این ابزارها نظارت خود شهروندان بر محتوای فضای مجازی است.

این شیوه به خصوص در موارد محدودیت دسترسی به علت شرایط سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این شیوه نرم افزارهای مختلف رصد و محدودسازی فضای مجازی در اختیار والدین قرار می‌گیرد و در چنین شرایطی والدین کلیدواژه‌ها ، سایت‌ها و محتوای خاصی را به‌عنوان محدوده قرمز جست‌وجوی اینترنتی مشخص می‌کنند.

برای پیشرفت در کسب و کار خود از متخصصین و مشاورین ایران تبلیغ کمک بخواهید
  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۹
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی مهران بازیان

با عرض سلام خدمت تمامی کاربران و همراهان خوب سایت ایران تبلیغ مهران بازیان کارشناس ارشد رشته مکانیک به عنوان نویسنده در بخش بازاریابی و برندسازی و طراحی سایت و علاقه مند به بخش تبلیغات در صفحات مجازی در خدمت شما عزیزان میباشم . هدف تمام نویسندگان عزیز این سایت قرار دادن اطلاعات خوب و مفید برای شما کاربران عزیز میباشد.

همچنین ببینید

راه اندازی سامانه پیامک های تبلیغاتی

راه اندازی سامانه پیامک های تبلیغاتی

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از راه اندازی سامانه انتخاب پیامک های تبلیغاتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال