خانه / بازاریابی و برندسازی / بررسی تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات

بررسی تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات

در این مقاله از ایران تبلیغ قصد تعریف روابط عمومی در بازاریابی و بررسی تفاوت های آن با تبلیغات را داریم، پس در ادامه با ما همراه باشید تا با این تفاوت ها آشنا شوید.

تعریف روابط عمومی

روابط عمومی مجموعه ای از اقدامات و کوشش های حساب شده ای است که هر سازمان برای برقراری ارتباط موثر و هدفمند با گروه هایی که با سازمان در ارتباطند انجام می دهد. روابط عمومی کار روبه رو شدن یک سازمان یا موسسه را با مخاطبانش از طریق پرداختن به موضوعات و مطالب و اخباری انجام می دهد که به منافع مشترکشان مربوط است. سخنرانی در کنفرانس ها، کار با رسانه ها، ارتباطات بحران، اشتغال به امور اجتماعی از طریق رسانه ها و ارتباط با کارکنان در زمره وظایف این حرفهاست. فعالیت روابط عمومی چندان مستقیم و ملموس نیست و همین فرق آن با تبلیغات است.

بررسی تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات

کار روابط عمومی می تواند برای ساختن روابط تفاهم آمیز با کارکنان، مشتریان، سرمایه گذاران، رأی دهندگان و عموم مردم به کاررود. تقریباً هر سازمانی که با افکار عمومی سر و کار دارد و نیازمند تصویر روشنی از خود نزد آن است، گونه ای از روابط عمومی را به خدمت می گیرد.

کارکنان روابط عمومی باید بدانند که چطور به شکلی شفاف بنویسند، صحبت کنند و با تجزیه و تحلیل امور مبتالا به سازمان و موسسه خود به رفع و رجوع مسائل بپردازند. این مهارت ها به شدت مورد نیازند زیرا در رشته روابط عمومی ارتباط پیوسته ای میان کارکنان و کسانی وجود دارد که در تعیین سمت سیاست های همگانی ایفا می کنند.

تعریف تبلیغات

‌تبلیغات عبارت است از فرآیند روشمند ارایه اطلاعات‌ مناسب‌ در مورد کالاها و خدمات‌ به‌ مشتریان‌ و ترغیب‌ و متقاعد کردن‌ مؤ‌ثر مصرف‌ کنندگان‌ به‌ خرید کالاها و خدمات. ‌واژه‌ها و عبارات‌ «روشمند، اطلاعات‌ مناسب » و «ترغیب‌ و متقاعد کردن‌ مؤ‌ثر»، همگی‌ ناظر بر انجام‌ برنامه‌ریزی‌ در فرآیند تبلیغات‌ است ‌برنامه‌ ریزی‌ در تبلیغات‌ نیز مستلزم‌ شناخت‌عینی‌ رفتار مشتریان، به‌ ویژه‌ رفتار مصرف‌ کنندگان‌ و سایر اجزأ مرتبط‌ ومهم‌ دربازار (کالا و خدمات،رقبا و محیط‌ بازار) یا به‌ عبارتی‌ تحقیقات‌ بازاریابی‌ و همچنین‌ انجام‌ انواع‌ آزمون‌ها و ارزیابی‌ هایی‌ است‌ که‌ بخش‌ عمده‌ «تحقیقات ‌تبلیغات» را تشکیل‌ می‌هد ‌هدف‌ اساسی‌ تبلیغات‌ در درجه‌ اول، ایجاد تصویری‌ مطلوب‌ از نشانه‌ کالا و خدمت‌ در اذهان‌ مخاطب‌ هدف‌ است.

بررسی تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات

تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات

یکی از بزرگترین تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات در برنامه ریزی است به طوری که روابط عمومی برای بلندمدت برنامه ریزی میکند اما تبلیغات در کوتاهترین زمان ممکن به دنبال نتیجه است و البته این ریسک کار را بالا میبرد. روابط عمومی با صبر وحوصله و اختصاص زمان به مشتری برای فکر کردن و نیز همین زمان برای شرکت در جهت جلب رضایت هرچه بیشتر مشتری و ارائه خدمات بهتر سعی در دائمی کردن مشتریان و مخاطبان شرکت دارد. ارئه چهره واقعی و شفاف شرکت به مشتریان، از وظایف مهم روابط عمومی است و اگر این درک بوجود آید که مشتریان صاحبان اصلی شرکت هستند و بدون وجود آنها شرکت وسود دهی معنی نخواهد داشت در می یابیم که باید به روابط عمومی حرفه ای به دیده یک عنصر و یک لازمه در هر سازمانی نگریسته شود .

سایر تفاوت ها

مدیران عامل و مدیران رده های بالا زمان کافی برای رسیدگی به سیل اطلاعاتی که هر روزه به سازمان ها سرازیر می شوند، ندارند و البته تمام این اطلاعات نیز به کار آنها نمی آید در این زمینه دسته بندی این اطلاعات، به روز آوری آنها و شناخت ارتباط آنها با سمت های متفاوت مدیران نه تنها به صرفه جویی در زمان آنها کمک فراوانی می کند بلکه باعث جلوگیری از پراکندگی و سردر گمی واحدهای مختلف سازمان می شود.

این کاتالیزور تصمیم گیری در سازمان تا حد زیادی به مشتریان نیز کمک میکند. و آنها هم می دانند برای مطالبات خود به کجا مراجعه نمایند. امروزه مشتری مداری نه به عنوان یک شعار که به عنوان یک رکن اصلی در سود آوری و بقای سازمان ها و شرکت ها به موضوعی حیاتی تبدیل شده است و دیگر نمیتوان با شعار دادن بدون عمل گفت که سازمانی به این امر پرداخته است یا سازمان این ادعا را داشته باشد در حالی که در عمل مشتریان رضایتی از سازمان ندارند.

ابزارهای روابط عمومی

برخی ابزارهای اصلی روابط عمومی عبارتند از: روابط مطبوعاتی، معروفیت کالا، ارتباطات با شرکت ها، مذاکره و مشاوره. در سال های اخیر، ارتباطات مستقیم با فرد فرد مصرف کنندگان مقصد به منظور اخذ پاسخ یا واکنش فوری به عنوان یک بازار ارتباطی، اهمیت روزافزونی یافته است. گرچه یک فروشنده، مواجهه چهره به چهره با مصرف کننده دارد، اما مستقیم ترین نوع بازاریابی، بازاریابی مستقیم است و شامل استفاده از پست، تلفن، دورنگار، پست الکترونیک و سایر ابزارهای غیرشخصی برای برقراری ارتباط مستقیم با مصرفکنندگان به قصد دریافت یک پاسخ مستقیم است.

روشی کارآمد برای تبلیغات موثر

برای موفقیت در زمینه تبلیغات اینترنتی و بازاریابی همواره نیاز به مشاوره با افرادی خبره خواهید داشت، لذا متخصصان ایران تبلیغ با ارائه خدماتی گسترده همچون تبلیغات تجاری، بازاریابی دیجیتالی، تبلیغ در گوگل، تبلیغ در تلگرام، تبلیغ در اینستاگرام و غیره در خدمت شما عزیران هستند.

پس فرصت را از دست ندهید و اینجا کلیک کنید.

باتشکر از همراهی شما با تیم ایران تبلیغ

۱ امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی سارا شفاهی

با سلام سارا شفاهی هستم با مدرک کارشناسی مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه شهید بهشتی و در حال حاضر یکی از نویسندگان وب سایت ایران تبلیغ. امیدوارم با انتشار مطالبی مفید نقش موثری در پیشبرد کسب و کارتان داشته باشم.

همچنین ببینید

معرفی ارزشمندترین برند های دنیا از سوی شرکت Finance

شرکت مشاوره برندینگ فایننس به تازگی فهرستی از ارزشمندترین برند های دنیا در سال ۲۰۱۸ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *