خانه / طراحی سایت / اصول ایجاد یکپارچگی در طراحی وب سایت ۲

اصول ایجاد یکپارچگی در طراحی وب سایت ۲

در مقاله قبل بخشی از اصول اولیه طراحی وب سایت را با شما عزیزان مرور کردیم.ادامه این مطلب را با سابت ما همراه شوید تا یادگیری خود را در این زمینه تکمیل کنیم.

تکرار سبک Layout

هدف این تکنیک استفاده چندباره از المان‌های مختلف در تمامی صفحات وب‌سایت است. اما محتوای المان هر صفحه با صفحات دیگر متفاوت است. درواقع طراح با تکرار سبک‌ها در وب‌سایت باعث ایجاد یک تم برای وب‌سایت می‌شود و از طرفی کار با وب‌سایت را برای کاربر ساده‌تر می‌کند، هم چنین از دیگر اصول اولیه طراحی وب سایت به شمار می‌آید. هر چه هماهنگی صفحات مختلف وب‌سایت بیشتر باشد، کاربر زودتر با محتوای لینک‌ها آشنا می‌شود و بهتر می‌تواند با وب‌سایت ارتباط برقرار کند.

مثلاً صفحه خانگی وب‌سایت Webflow ازجمله صفحاتی است که الگوها در آن تکرار شده‌اند با این تفاوت که رنگ‌ها و طراحی هرکدام مختلف است.

اصول اولیه طراحی وب سایت

در این وب‌سایت در هر بخش یک نمای کلی از اپلیکیشن قرار داده‌شده است. به عقیده کارشناسان استفاده از این سبک برای ایجاد انسجام در صفحات وب‌سایت روش هوشمندانه است.

از این روش می‌توان برای طراحی صفحات نیز استفاده کرد. یکی از وب‌سایت‌هایی که از روش تکرار سبک برای طراحی صفحات استفاده کرده است، وب‌سایت Algolia است.

در این وب‌سایت از خطوط موازی برای جداسازی هر بخش و همچنین رنگ‌های تیره برای پس‌زمینه استفاده‌شده است. در بخش منوها، برای نمایش منوی انتخابی یک خط کوچک در زیر آن قرارگرفته است. تمامی متن‌های قرارگرفته در صفحه دارای اندازه یکسان هستند.

با بررسی بیشتر در وب‌سایت مشاهده می‌شود که استفاده از افکت جعبه‌ای همراه با سایه در سراسر بخش‌های وب‌سایت تکرار شده است. این روش یکی از اصول اولیه طراحی وب سایت و ساده‌ترین روش‌ برای نمایش هماهنگی در وب‌سایت است.
در استفاده از این روش زیاده‌روی نکنید!

هماهنگی با برند تجاری

هماهنگی با برند تجاری، یکی ازاصول اولیه طراحی وب سایت است. درواقع طراح می‌بایست در انتخاب رنگ‌ها، بافت، پدینگ و آیکون‌های استفاده‌شده در وب‌سایت، به نام برند و زمینه فعالیت آن توجه داشته باشد.

وب‌سایت MailChimp نمونه‌ای از وب‌سایت‌هایی که این روش در آن اجراشده است که در آن از تصویر میمون در بخش‌های مختلف وب‌سایت استفاده‌شده است. منوی وب‌سایت در همه صفحه‌ها ثابت است. از طرفی طراحی، فونت و ظاهر صفحات در هر بخش مشابه است. به عقیده بسیاری از طراحان خبره، این روش برای ایجاد انسجام در یک وب‌سایت بسیار مؤثر است.

اصول اولیه طراحی وب سایت

صفحه اصلی وب‌سایت Docker نیز نمونه دیگری است که در آن هماهنگی میان اجزا و نام برند به‌درستی رعایت شده است.

لوگوی مربوط به این وب‌سایت در هر بخش از صفحات وب‌سایت در مکان و موقعیت درستی قرار دارد. به‌عنوان‌مثال در بخش هدر، فوتر و یا در بعضی از بخش‌های محتوایی صفحه، این لوگو قرارگرفته است. برای ایجاد انسجام در طراحی وب‌سایت، نیازی به انجام کارهای خارق‌العاده نیست. تنها با رعایت یکسری نکات ساده می‌توان در وب‌سایت انسجام ایجاد کرد و بازدیدکننده را برای ورود به وب‌سایت و استفاده از محتوای آن ترغیب کرد.

یک طراح هر چه بیشتر وب‌سایت‌های مختلف با طراحی‌های متنوع را مشاهده کند، بهتر می‌تواند برای طراحی وب‌سایت موردنظر خود ایده پردازی نماید.

نکته بسیار مهم که طراح در هنگام طراحی وب‌سایت باید در ذهن داشته باشد، این است که وب‌سایت باید بر اساس اهداف و خدماتی که بازدیدکنندگان به آن احتیاج دارند طراحی شود. در هر پروژه سبک طراحی بسته به نیازها و خصوصیات آن پروژه متفاوت است.

نکته کلیدی که در اصول اولیه طراحی وب سایت باید همواره به آن توجه داشت این است که علاقه تمامی کاربران و بازدیدکنندگان به مشاهده و پیمایش وب‌سایت‌هایی است که از یکپارچگی درونی برخوردار باشند.

سابت ایران تبلیغ شما را در طراحی وب سایت دلخواهتان یاری می‌کند

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی زهرا سیاهپوش

علاقه به نویسندگی و فناوری اطلاعات باعث شد تا من، محتوانویسی رو به صورت حرفه‌ای دنبال کنم. در حال حاضر هم به عنوان نویسنده‌ی سایت ایران تبلیغ با این مجموعه‌ی بزرگ افتخار همکاری دارم. همیشه سعی می‌کنم مطالبم متناسب با نیاز خواننده باشه. پس با نظراتتون من رو در بهبود کیفیت نوشته‌هام همراهی کنید.

همچنین ببینید

20 ویژگی مهم یک وب سایت حرفه ای

۲۰ ویژگی مهم یک وب سایت حرفه ای

۲۰ ویژگی مهم یک وب سایت حرفه ای ، با توجه به افزایش نیاز کسب و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *