خانه / اخبار ایران تبلیغ / اعلام آخرین وضعیت پیشرفت پروژه جویشگر بومی

اعلام آخرین وضعیت پیشرفت پروژه جویشگر بومی

جویشگر بومی یا موتور جستجوی بومی، یکی از مهم ترین پروژه های تعریف شده از سوی وزارت ارتباطات در دولت یازدهم بوده است. در ادامه با ایران تبلیغ همراه باشید تا از پیشرفت این پروژه مطلع شوید.

جویشگر بومی، به علت نقش قابل توجه در افزایش تولید محتوای فارسی، در سرفصل های اقتصاد مقاومتی نیز آمده است.

میزان بودجه پروژه جویشگر بومی

اعتبار اولیه این پروژه بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام شده تا جایگزینی مناسب برای موتورهای جستجوی خارجی پرطرفدار از جمله گوگل در کشور به وجود آید. البته رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات می گوید تاکنون حدود ۵۰ میلیارد تومان به طرح جویشگر اختصاص یافته و از این میزان، حدود ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

اعلام آخرین وضعیت پیشرفت پروژه جویشگر بومی

میزان پیشرفت پروژه جویشگر بومی

بر اساس آمار ارائه شده از سوی شورای راهبری جویشگر بومی، سه گام اصلی این طرح یعنی مدیریت، گام اول و گام دوم، به ترتیب ۶۱، ۵۵ و ۱۰ درصد پیشرفت داشته اند.

بیشترین پیشرفت زیرپروژه های موتور جستجوی بومی به سرویس جستجوی کتاب و مستندات علمی اختصاص دارد که به جهاد دانشگاهی برون سپاری شده و ۹۸ درصد رشد داشته است.

همچنین سامانه تحلیل و جستجوی خبر و بازاریابی مبتنی بر جویشگر هم به ترتیب ۹۵ و ۹۰ درصد رشد داشته اند. دانشگاه تهران و دانشگاه خواجه نصیر که توسعه سرویس ابزارهای پردازش زبان فارسی را بر عهده گرفته اند، به ترتیب پیشرفت ۸۲٫۹ و ۷۱ درصدی را گزارش می کنند.

وضعیت پیشرفت بخش های دیگر جویشگر بومی

وضعیت پیشرفت دیگر بخش های جویشگر بومی نیز از این قرار است: گراف دانش زبان فارسی (۷۵٫۳ درصد)، بانک درختی (۷۵ درصد)، دانشنامه آزاد (۷۰ درصد)، توسعه وردنت زبان فارسی (۶۷ درصد)، جویشگر تصویری مبتنی بر برچسب (۵۵ درصد)، سامانه ترجمه ماشینی دوسویه (۳۳ درصد)، توسعه آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب (۳۰ درصد).

در پایان

گفتنیست شورای راهبری جویشگر بومی از ابتدا تاکنون بالغ بر ۵۵ جلسه برگزار کرده که تصویب طرح، تصویب برنامه عملیاتی، تصویب پروژه های اولویت دار، و تهیه شناسنامه های کلان، از جمله خروجی های این شورا بوده است.

منبع : مهر

ایران تبلیغ پیشرو در ارائه : طراحی سایت ،  سئو ، ساخت اپلیکیشن .

باتشکر از همراهی شما با تیم ایران تبلیغ .

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی احسان غلامزاده

سلام به همه ی کاربران خوب ایران تبلیغ من احسان غلامزاده هستم دانشجو رشته نرم افزار و یکی از نویسندگان تیم حرفه ای ایران تبلیغ

همچنین ببینید

راه اندازی سامانه پیامک های تبلیغاتی

راه اندازی سامانه پیامک های تبلیغاتی

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از راه اندازی سامانه انتخاب پیامک های تبلیغاتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *