خانه / بازاریابی و برندسازی / ابزار آمیخته بازاریابی ( ۴p بازاریابی )

ابزار آمیخته بازاریابی ( ۴p بازاریابی )

ابزار آمیخته بازاریابی که بسیاری آن را با نام ۴p بازاریابی می شناسند ، ابزاری توانمند است که می تواند به بازاریابان در تعریف استراتژیهای بازاریابی کمک کند.

ابزار آمیخته بازاریابی چیست ؟

ابزار آمیخته بازاریابی، ابزاری قدرتمند است که اغلب سازمان‌ها و شرکت‌ها از طریق آن استراتژی‌های محصول یا خدمت خود را تهیه و تدوین می‌کنند. به گزارش عصر بانک ، ابزار ۴P Marketing Mix ، اولین بار توسط EJ. McCarthy معرفی و ارائه شده است.

۴P بازاریابی شامل مولفه‌های زیر است :

• محصول یا خدمات ( Product )

• قیمت ( Price )

• توزیع ( Place )

• ترفیع ( Promotion )

ابزار آمیخته بازاریابی ( 4p بازاریابی )

                          ایران تبلیغ | پیشگام در عرصه بازاریابی و برندسازی

ابزار آمیخته بازاریابی : محصولات یا خدمات

مهمترین ابزار آمیخته بازاریابی یا ابزار بازاریابی محصول است. این ماهیت ذاتی به پنج دسته تقسیم می شود:

– کالای پایه : این دست از محصولات در مواقع لزوم استفاده می شوند و مشتریان نیاز دارند در بعضی موارد در کنار آنها دیده شوند.

– کالای واقعی : در کنار محصولات واقعی بنگاه اقتصادی باید مولفه ای مشخص و کوچکی مانند رنگ ، بسته بندی ، برند سازمانی و …. را ارائه نماید.

– کالای مورد نیاز : در کنار این محصولات نیاز به شرکت های نصب ، پشتیبانی و همچنین منابع مالی و کانال توزیع می باشد.

– کالای حمایتی : این محصولات در قالب مفاهیم و یا حتی گسترده تر می باشند ، مثل کمپین های حمایت از محیط زیست و نهادهای حمایت مردمی

– کالای با خاصیت تبدیل : از طرف شرکت ارائه کننده برای این نوع محصولات نوعی جایزه در نظر گرفته می شود البته جایزه ها با هدف ایجاد وفاداری و خرید مجدد مشتریان از برند در نظر گرفته می شود.

مدیران کسب و کارها عموما بر سه سطح از کالاها : کالای پایه ، کالای واقعی ، کالای مورد نیاز تمرکز دارند اما تنها برای وادار کردن مشتریان به خرید مجدد از برند کافی نمی باشد و با توجه به عدم وجود تفاوت میان کالا های که از در بازارها و علی الخصوص بازار هایی که به بلوغ رسیده اند باید مولفه های دیگری نیز لحاظ گردد. البته مشاوره بازاریابی در این زمینه برنامه های متعددی صورت می دهد.

ابزار آمیخته بازاریابی : قیمت 

ابزار بازاریابی قیمت بسیار مهم است. افرادی که در زمینه بازاریابی فعالیت می کنند به درستی می دانند که بازار هدف و مصرف کنندگان تنها در زمانی در معرض خرید هستند که فرصت تجربه استفاده محصول برای آنان فراهم شود و بتوانند محصول را بدون هیچ پیشامدی استفاده نمایند ، به همین منظور است که سازندگان هواپیما و خودروها و دیگر محصولات خود را قبل از ارائه به بازار آزمایش می نمایند و در بیشتر مواقع فروشگاه ها سیاست های جایگزین کردن کالا و گارانتی را برای مشتریان درنظر می گیرند.

کارشناسان بازار و بازاریابی و بازاریابان مدت ها از مبلغ و قیمت کالا به عنوان کاتالیزور برای تغییر رفتار مصرف کننده استفاده می نمودند ، خرده فروشان نیز با پذیرش رهبران بازار به دنبال رونق دادن به فعالیت های اقتصادی خود هستند.

همچنین مدتی است تولید کنندگان محصولات و ارائه دهنده خدمات به صورت موقت از کاهش قیمت ها برای جذب مشتریان بهره می برند.

در بخش ابزار بازاریابی قیمت ؛ محصولاتی همچون محصولات شوینده و صبحانه های آماده به صورت نرمال به شکل تست به بازارهای هدف ارائه می گردد و در نتیجه می توانند رفتار مصرف کننده را تحت کنترل در آروند. چنانچه مشتریان بازار هدف به مشوق های مادی نیاز دارد و یا اگر به دنبال فرصتی است که محصول تولید شده را تست کند ، حال اگر ما به دنبال تغییر رفتار مصرف کننده هستیم چرا زمانی را برای این کار ( تست محصول ) به مشتریان خود ندهیم. همانطور که می دانید در این نوع محصولات می توان به راحتی به مشتریان تستر ارائه نمود.

این موضوع نیز در خصوص محصولات گسترش یافته نیز صادق است.

ابزار آمیخته بازاریابی : توزیع 

خریداران در چه مکان‌هایی محصول یا خدمت شما را جست‌وجو می‌کنند ؟ آیا نیاز به فروشگاه اختصاصی دارید یا در محلی مثل سوپرمارکت ، محصول شما قابل ارائه است ؟ آیا به کانال‌های توزیع مناسبی دسترسی دارید ؟ رقبای شما در این خصوص چه کارهایی انجام می‌دهند؟ چگونه می‌توانید نسبت به آنها بهتر و متمایز عمل کنید ؟

همان طور که از نامش پیداست ، توزیع رساندن محصول به مشتری در نقاط مختلف است وابزار آمیخته بازاریابی توزیع می تواند عامل کلیدی در موفقیت یا شکست محصول و به تبعیت از آن شرکت و سازمان باشد.

ابزار آمیخته بازاریابی : ترفیع 

شاید در بین ابزارهای ۴P Marketing Mix چهارمین P یعنی  Promotion یا ترفیع ، در نگاه اول درک مفهومش مشکل تر باشد. ابزار آمیخته بازاریابی ترفیع آن دسته از اقداماتی است که به منظور ایجاد ارتباط با مشتری صورت می گیرد. این ارتباط به منظور ایجاد احساس و ادراک مثبت در مشتریان هدف صورت می گیرد. باید دقت داشت که تحلیل نقطه ی سر به سری در اقدامات ترفیعی شرکت همچنین بررسی میزان ارزش مشتری هایی که پس از برنامه های ترفیع به وجود می آیند ، اهمیت خاصی دارد. برخی از اقدامات ترفیع بدین شرح است :

تبلیغات

فروش شخصی و نیروهای فروش

محدودیتهای مدل آمیخته ی بازاریابی

مدل آمیخته ی بازاریابی در سالهای ابتدایی دوره بازاریابی و در آن زمانی که محصولات فیزیکی بخش قابل توجهی از اقتصاد را شکل می دادند ، بسیار موثر و کارآمد بود. اما با حرکت بازاریابی به سمت یکپارچه شدن و همچنین افزوده شدن بسیاری از کالاهای غیر فیزیکی به اقتصاد ، بزرگان بازاریابی محدودیت هایی را برای این آمیخته ی بازاریابی و ۴ P معروف آن قائل شده اند. محدودیت هایی که برخی از آنها را وادار به اضافه کردن P  هایی دیگر نموده است. مواردی چون Process  و People و Packaging از جمله ی مواردی هستند که می توانند به عنوان P پنجم محسوب شوند.

استفاده از ابزار آمیخته بازاریابی

ابزار بازاریابی می‌تواند به ارائه پیشنهادی جدید به بازار یا بهبود استراتژی بازار فعلی کمک کند. برای استفاده از این ابزار می‌توانید گا‌‌م‌های زیر را بردارید :

۱) کار خود را با شناسایی و تعریف کامل محصول یا خدماتی که قرار است مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد ، آغاز کنید.
۲) اکنون سوالات مرتبط با ۴P را طراحی کنید و با صرف وقت و جزئیات به آنها پاسخ دهید.
۳) سعی کنید با استفاده از واژه‌های «چرا» و «چه می‌شود اگر » در سوالات خود ، پیشنهاد خود را به چالش بکشید. برای مثال « چه می‌شود اگر قیمت خود را ۵ درصد کاهش دهیم ؟ » یا « چرا به جای استفاده از عمده‌فروشان ، فروش مستقیم نداشته باشیم ؟ »
۴) وقتی پیشنهاد نهایی برای بازار آماده شد ، یک بار دیگر با این سوالات آن را کنترل کنید :
• آیا پیشنهاد ارائه شده ، نیازها را پاسخ می‌دهد ؟ ( محصول )

• آیا قیمت ارائه شده مطلوب به نظر می‌رسد ؟ ( قیمت )

• آیا مشتری در مکان‌های مورد نظر خود به محصول مورد نظر دسترسی دارد ؟ ( توزیع )

• آیا نحوه اطلاع‌رسانی به مشتری مناسب است ؟ ( ترفیع )
۵) تا زمانی که به پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای برسید ، در گام ارائه پاسخ به سوالات و جمع‌آوری اطلاعات و تحقیقات بازار توقف کنید تا بتوانید به یک آمیخته بازاریابی بهینه دستیابی پیدا کنید.
۶) آمیخته بازاریابی خود را به طور منظم و دوره‌ای مورد بررسی و بازنگری قرار دهید ، زیرا ممکن است بر اساس شرایط بازار در هر دوره ، هر یک از مولفه‌های اصلی نیاز به تغییر داشته باشند.

نتیجه گیری

بازاریابی را می توان یک از مهم ترین قسمت های یک کسب و کار دانست که در صورت موفق بودن آن کسب و کار شما به بهترین شکل ممکن و در صورت شکست بازاریابی کسب و کار شما به بدترین شکل ممکن پیش می رود ، پیچیدگی بالای این فعالیت می تواند شما را در دردسر بزرگی بندازد و از راه اصلی به کلی دور کند. پس در زمینه ی بازاریابی کمی بیشتر تامل کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید. تیم با تجربه ی ایران تبلیغ برای مشاوره در زمینه بازاریابی و برندسازی در خدمت شما عزیزان است.

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۹
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی مرتضی صالحی

با سلام مرتضی صالحی هستم ؛ عضو کوچکی از خانواده ی بزرگ " ایران تبلیغ " . امیدوارم با اطلاعاتی که در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهم باعث استفاده ی درست ، سودمند و بهینه از شبکه ی جهانی وب برای هم وطنان عزیزم باشم. نظراتتون باعث میشه در مسیر درست تری گام بردارم

همچنین ببینید

Branding Guide for Business

راهنمای برندسازی دیجیتالی برای کسب و کارها

برندسازی دیجیتالی فواید زیادی دارد. میتوان گفت فوایدی که در این مقاله مرور می کنیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال