خانه / طراحی سایت / عوامل کلیدی موفقیت طراحی سایت

عوامل کلیدی موفقیت طراحی سایت

موفقیت یک وب سایت هدف اصلی شکل گیری هر وب سایتی است. برای کسب موفقیت طراحی سایت کافی است یک پروسه منظم را به صورتی ماهرانه دنبال نمایید. 

دو ایراد اساسی در این کلیشه ذهنی وجود دارد.

نخست اینکه فرآیند فروش و بازاریابی آنلاین مدل خاصی دارد که باید رعایت شود.

بنابراین فرآیند واقعی، از چیزی که در ابتدا به نظر می‌رسد پیچیده‌تر است. اشکال دوم این است که این دوستان خودشان را از این معادله حذف کرده‌اند!

موفقیت طراحی سایت در واقع جلب رضایت مخاطبان خاص و تبدیل آنها به کاربران دائمی است.

مهمترین عوامل موفقیت طراحی سایت کدامند؟

اگر از شما بپرسند مهمترین عوامل موفقیت طراحی سایت چیست چه پاسخی دارید؟ ایده خوب؟ زیبایی؟ مطالب مفید؟ بازدیدکنندگان فراوان؟ کدامیک؟

نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد.

بعضی معتقدند پاسخ این سوال بستگی به این دارد که درباره چه نوع سایتی صحبت می‌کنیم.

یک راه برای یافتن پاسخ این سوال آن است که تجربیات موسسان و گردانندگان موفق‌ترین سایت‌های وب در اینترنت را بررسی کنیم و کنار هم بگذاریم.

البته در مورد هر یک از این سایت‌ها باید توجه کنیم که ممکن است تصادفا یک عامل خاص مثل « داشتن ایده بکر و جالب » بسیار چشمگیر باشد.

این موضوع ممکن است باعث شود که تصور کنیم همان عامل، مهمترین دلیل موفقیت آن سایت بوده است.

اما گاهی مشاهده می‌کنیم که ایده تکراری است اما سایت با موفقیت چشمگیری روبرو می‌شود.

حال می‌خواهیم چکیده‌ای از مهمترین عوامل موفقیت یک وب‌سایت را که برآیند نظرات بسیاری از پیشگامان دنیای اینترنت را با هم مرور کنیم.

تقریبا همه این عوامل مهم هستند و ترتیب آنها در اینجا چندان مهم نیست.

ساخت وب سایت حرفه ای ، طراحی وب سایت تبلیغاتی ، طراحی سایت داینامیک خود را از ما بخواهید.

Key factors site design success

عوامل کلیدی موفقیت طراحی سایت

۱. طراحی شیک و جذاب

طراحی گرافیکی زیبا و چشمگیر مسلما در جذب مخاطب تاثیر دارد.

البته این عامل به تنهایی تاثیر زیادی در موفقیت یک سایت ندارد حتی اگر در شروع کار ، توجه زیادی از کاربران را جلب خود کند.

یک سایت زیبا که از نظر محتوایی ضعیف باشد و یا از نظر کارایی فایده اندکی به کاربران خود برساند به زودی از فهرست سایت‌هایی که مردم دوست دارند مرتب به آنها سر بزنند خط می‌خورد. سایت نباید یکبار مصرف باشد.

۲. کاربران فعال

بزرگان و پیشگامان وب معتقدند کاربرانی که بازمی‌گردند باارزش‌ترین دارایی یک سایت هستند.

به همین دلیل همه تلاش‌های یک سایت موفق باید معطوف به دو هدف باشد: جذب مخاطبان تازه و حفظ بازدیدکنندگان قبلی ( بازگرداندن کاربرانی که قبلا یک بار به سایت شما آمده‌اند ).

۳. بودجه و درآمد سایت

یک عامل مهم دیگر در موفقیت سایت وب، داشتن بودجه است.

راه‌اندازی یک سایت ممکن است در ابتدای کار بسیار کم‌هزینه به نظر برسد. یک کامپیوتر معمولی، یک خط اینترنت پرسرعت، یک دامین، یک میزبان ( هاست ) ارزان قیمت و یک نرم‌افزار CMS اپن سورس با قالب رایگان می‌تواند منجر به راه‌اندازی یک سایت با حداقل بودجه ممکن شود. اما این تازه شروع داستان است.

هدف یک سایت هرچه باشد، چه انتفاعی و چه غیر انتفاعی، به ناگزیر نیازمند بودجه و توجیه اقتصادی است.

۴. بازاریابی و رتبه در موتورهای جستجو

یک عامل مهم دیگر در موفق شدن یک سایت، تبلیغ خودش در سایر پایگاه‌های اینترنتی ، به ویژه در موتورهای جستجو است.

روش رایگان برای ظاهر شدن در نتایج موتورهای جستجو، رعایت نکات دقیقی است که از سوی سازندگان این موتورها به عنوان راهکارهای افزایش رتبه سایت منتشر شده است.

این روزها سایت گوگل با در اختیار داشتن حدود ۷۰ درصد بازار جستجوهای اینترنتی همچنان به عنوان مهمترین سکوی تبلیغ و معرفی یک سایت مطرح است.

سایتی که برنامه مشخصی برای تبلیغ و بازاریابی خود ندارد ، در کهکشان اینترنت نسبتا ناشناخته خواهد ماند ، حتی اگر بسیار بزرگ باشد.

Key factors site design success

۵. محتوای خواندنی و رایگان

تازه‌ترین پژوهش‌های میدانی درباره دلایل استقبال گسترده از سایت‌ها نشان می‌دهد که عامل « کنجکاوی کاربران » نقشی بنیادی در موفقیت یک سایت دارد.

به همین دلیل است که با وجود به میدان آمدن میلیون‌ها سایت جدید ، دو گروه از سایت‌های اینترنتی همچنان بیشترین بازدیدکنندگان را دارند: رسانه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو.

اغلب کاربران کنجکاوند بدانند « امروز چه اتفاقاتی برای دوستانم افتاده است؟ » اهمیت عامل کنجکاوی ما را به سمت عامل مهمتری هدایت میکند: محتوای خواندنی و رایگان.

سایت‌های موفق همیشه مطالب تازه‌ای برای مخاطبان خود دارند.

۶. نرم افزار کارآمد

علاوه بر همه عوامل فوق یک عامل دیگر نیز تاثیر زیادی بر موفقیت یک سایت دارد و آن برخورداری از یک نرم‌افزار کارآمد برای مدیریت محتوا و اطلاعات سایت است.

ممکن است تصور کنید یک نرم‌افزار کارآمد وب نرم‌افزاری است که قابلیت‌های متنوع و فراوانی داشته باشد یا اینترفیس ( رابط کاربری آن) خیلی خوش‌دست طراحی شده باشد.

البته این دو عامل در ارزیابی کیفیت و کارایی یک نرم‌افزار بسیار مهم هستند.

اما از آنجایی که دنیای وب بسیار پرشتاب است و خیلی زود نو به نو می‌شود ، کارآمدترین نرم‌افزارهای تحت وب آنهایی هستند که همه عوامل موثر در موفقیت یک سایت را پوشش می‌دهند و به اندازه کافی انعطاف‌پذیرند.

۷. مهمترین عامل موفقیت: مدیر خوب!

اهمیت مدیر سایت در اداره یک وب‌سایت آنقدر زیاد است که « یک مدیر خوب می‌تواند عیوب محتوایی و نرم‌افزاری سایتش را با کوشش و هوشمندی خود پوشش دهد ».

نمی‌شود از سایتی که به تازگی راه‌اندازی شده انتظار داشت از نظر محتوایی جامع و از نظر نر‌م‌افزاری انعطاف‌پذیر و بی‌نقص باشد، اما می‌توان توقع داشت که یک مدیر دلسوز و با پشتکار ، همه موانع پیش روی یک سایت را برای رسیدن به موفقیت نسبی یک به یک از پیش رو بردارد.

لازمه چنین مدیریتی داشتن بینشی عمیق از ماهیت وب، آگاهی از مشکلات روزمره مدیریت یک سایت و تلاش برای کسب مهارت‌های لازم در این زمینه است. در شماره بعد درباره « ۱۰ خصوصیت مهم مدیر وبسایت» صحبت خواهیم کرد.

نیاز به سئو در دیجیتال مارکتینگ و رشد رتبه الکسا از شروع تکنیک های بک لینک و ساخت وب سایت حرفه ای ، طراحی وب سایت تبلیغاتی ، طراحی سایت داینامیک و … را به متخصصین ایران تبلیغ در این بخش بسپارید.

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی مهران بازیان

با عرض سلام خدمت تمامی کاربران و همراهان خوب سایت ایران تبلیغ مهران بازیان کارشناس ارشد رشته مکانیک به عنوان نویسنده در بخش بازاریابی و برندسازی و طراحی سایت و علاقه مند به بخش تبلیغات در صفحات مجازی در خدمت شما عزیزان میباشم . هدف تمام نویسندگان عزیز این سایت قرار دادن اطلاعات خوب و مفید برای شما کاربران عزیز میباشد.

همچنین ببینید

10 نکته ساخت سایت برای جلب اعتماد کاربران سایت

۱۰ نکته ساخت سایت برای جلب اعتماد کاربران سایت (قسمت ۱)

۱۰ نکته ساخت سایت برای جلب اعتماد کاربران سایت نام مقاله ای است که امروز تیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *