خانه / بازاریابی و برندسازی / اصول بازاریابی اسلامی ( قسمت اول )

اصول بازاریابی اسلامی ( قسمت اول )

اصول بازاریابی اسلامی در سطح کلان و کلی در راستای رعایت احکام و ارزش های اسلامی و احترام به حقوق افراد و رعایت عدالت و مساوات می باشد.

تاریخچه تجارت و بازاریابی اسلامی

پیش از اسلام ، به سبب جنگ‏ هایی که بین ایران و روم رخ داد ، روابط تجاری این دو کشور که عمدتاً از طریق دریا بود ، کاستی گرفت و این امر زمینه ی مناسبی را به‏ وجود آورد تا مردم جزیرهالعرب به ویژه مکه ، نقش واسطه تجاری بین دو منطقه ی مهم اقتصادی را عهده ‏دار شوند. تجّار عرب کالاهای ایرانی را از بنادر یمن می‏خریدند و در شام می‏فروختند و کالاهای رومی را از شام می‏خریدند و در یمن می‏فروختند. آنان هر سال دو سفر تجاری داشتند؛ سفر زمستانی به سوی یمن و سفر تابستانی به سوی شام. قرآن کریم هم در آیه ۱ و ۲ سوره قریش به این دو سفر اشاره نموده است.

عوامل مهمی چون تقدّس شهر مکه ، به‏ ویژه بعد از شکست لشکریان ابرهه ، پیمان‏های تجاری بازرگانان قریش با سران کشورهای ایران ، روم ، یمن ، حبشه و قبیله‏ های سر راه کاروان‏های تجاری و وجود بازارهای موسمی در ایام حج در شهر مکه ، باعث رونق تجارت اعراب به ‏ویژه بازرگانان مکه شده بود.
بسیاری از مردم مکه در تهیه سرمایه کاروان‏های تجاری شرکت می‏کردند ؛ به این معنا که کاروان‏های بزرگ اختصاص به یک نفر یا یک قبیله نداشت ، بلکه بیشتر مردم هر چند با گرفتن وام ، سرمایه‏ ای تهیه می‏کردند و در کاروان سهیم می‏شدند.

اصول بازاریابی اسلامی ( قسمت اول )

                          ایران تبلیغ | پیشگام در عرصه بازاریابی و برندسازی

واژه ی ” بازار ” در بازاریابی اسلامی

قبل از اسلام سوق به مکانی واقعی اطلاق می‌شد که طراحی‌شده بود تا فروش در آنجا صورت بگیرد. به‌هرحال مفهوم اسلامی بازار و بازاریابی اسلامی بسیار جامع‌تر است ؛ زیرابه خود معاملات ، نه مکان آن‌ها ارتباط دارد. بازار هر مکان و زمانی است که فروش رخ بدهد. اعراب قبل از اسلام که موقعیتی استراتژیک داشتند ، بازرگانان حرفه‌ای بودند و بازارهای شناخته‌شده‌ی بسیاری مانند سوق حجر ، سوق عکاظ ، سوق مربد ، سوق عدن و بسیاری دیگر در مسیرهای بازرگانی متفاوت در عراق ، سوریه ، یمن ، بحرین ، عمان و آنچه اکنون عربستان سعودی می‌نامیم ، واقع‌شده بودند.

 در این بازارها کالاهایی از چین ، آفریقا و اروپا تجارت می‌شدند ؛ به‌علاوه مکانی برای روبه‌رو شدن افرادی از فرهنگ‌های متفاوت بودند. اگرچه این بازارها نقش اساسی در اتحاد زبان و فرهنگ عرب داشتند ، بسیاری از آن‌ها تحت اقتدار قدرت‌های اصلی آن زمان مانند امپراطوری های ایران و بیزانس بودند.

زمانی که اسلام حکومت خود را در شبه‌جزیره‌ی عرب تأسیس کرد ، سازمان این بازارها اولویتی برای همه‌ی رهبران مسلمان شد که از خود حضرت محمد (ص) شروع شد که پیش از نبوت تاجر بودند. آیه‌های متعددی در قرآن و همچنین آموزه‌های سنت وجود دارد که پیروان خود را در سازمان‌دهی بازارها و اداره‌ی امور تجاری‌شان راهنمایی می‌کند. در حکومت اسلامی حاکم بازار ، محتسب ، منصوب می‌شود تا بر عملیات کلی بازار نظارت کند و مطمئن شود همه‌ی مبادلات و معاملات طبق آموزه‌های اسلام صورت می‌گیرند

کلید واژه های مهم در بازاریابی اسلامی

به نقل از مقاله بازاریابی اسلامی در یک نگاه کلیدواژه ها یا همان اصول بازایابی اسلامی ای وجود دارد که تمام آنها در پرتو قرآن کریم و سنت اسلامی متبلور می شوند :
-۱ استراتژی( خرد )
-۲ نیاز
-۳ حلال( طیبات )
-۴ رضایت متقابل
-۵ فلاح( رفاه )

استراتژی در بازاریابی اسلامی

در اسلام ، واژه حکمت با استراتژی که نشان گر خرد است ، بسیار نزدیک می باشد. قرآن کریم در آیه های گوناگونی درباره حکمت سخن گفته است. ( بقره : ۱۲۹ ،۱۵۱، ۲۳۱ ، ۲۶۹ / آل عمران: ۸۱ و ۱۶۴ / احزاب : ۳۴ ) . خرد ، منابع فرد را با اعتدال ، در جهت رفع نیازهای وی هدایت می کند و آنچه باقی می ماند را برای
هدف های خیرخواهانه صرف می کند. به همین علت است که انسان نباید کتاب و حکمت را فراموش کند.

رضایت متقابل در بازاریابی اسلامی

رضایت متقابل در زمینه ی اصول بازاریابی در اسلام اصلی است که بر مبنای فرامین قرآن کریم و سنت استوار است : « ای ایمان آورندگان ! با رضایت متقابل تجارت کنید » ( نساء : ۲۹ )  و  « کسانی که امور خود را با هم فکری متقابل به پیش می برند »  (شورا : ۳۸ ) رضایت متقابل  به آن معنا است که هر مبادله ، باید با اختیار و اراده خریداران و فروشندگان ، و به دور از هر نوع فشار ، تقلب ، و فریبی انجام شود. این نوع مبادله باید به جای تشویق رقابت ، تشویق به مشارکت تمام افراد ذینفع ، از هر نوع اجبار و تقلب فارغ باشد.

نیاز در بازاریابی اسلامی

بازاریابی اسلامی ، مبتنی بر نیاز است در حالی که بازاریابی مرسوم ، مبتنی بر خواسته ها است. این به آن علت است که شرکت ها خواستار سود و مشتریان خواستار رفع نیازهایشان هستند. ایده اصلی بازاریابی مرسوم آن است که اکثر رفتارهای بشری ، طراحی شده و هدفمند است و بشر به دنبال رفع خواسته های خود است و افراد برای رفع خواسته ها و امیالشان به مبادله اقدام می کنند. در اسلام ، هر فرد باید به میزان نیازش مصرف کند و فعالیت های تبلیغی بازاریابی نباید هنر اغوا کردن یا فریب دادن مصرف کنندگان باشد ؛ بلکه بازاریابی باید اطلاعات شفافی را برای استفاده مردم ارایه کند.

طیبات و حلال در بازاریابی اسلامی

قرآن کریم می فرماید : « ای انسان ! از چیزهای زمین که پاک و حلال هستند بخور » ( بقره : ۱۶۸  ) اسلام تمام محصولات را کالای قابل معامله نمی داند ، هر چند که تقاضا برای برخی از محصولات ، بسیار بالا باشد. فقط محصولاتی که برای مصرف کنندگان ، از نظر اخلاقی ، مفید باشند و مغایرتی با آنچه شرعاً ممنوع است نداشته باشند ، به عنوان کالا تلقی خواهند شد و در زمینه ی اصول بازاریابی در اسلام باید به این نکته ی مهم توجه کرد.

رفاه در بازاریابی اسلامی

بازاریابی اسلامی باید تضمین کننده رفاه بر مبنای مشارکت بین تولیدکننده و مصرف کننده ، و خریدار و فروشنده باشد. در بازاریابی اسلامی ، بازار به عنوان سازوکار یا نهادی در نظرگرفته می شود که در آن ، فروشنده و خریدار ، بر مبنای قیمت های منصفانه و تعادل هر دو طرف با یکدیگر تعامل می کنند تا رفاه هر
دو طرف در این دنیا ، و پاداش بزرگتر در جهان آخرت برایشان حاصل شود و به بیشترین سود برسند.

اصول بازاریابی اسلامی ( قسمت اول )

بازاریابی را می توان یک از مهم ترین قسمت های یک کسب و کار دانست که در صورت موفق بودن آن کسب و کار شما به بهترین شکل ممکن و در صورت شکست بازاریابی کسب و کار شما به بدترین شکل ممکن پیش می رود ، پیچیدگی بالای این فعالیت می تواند شما را در دردسر بزرگی بندازد و از راه اصلی به کلی دور کند. پس در زمینه ی بازاریابی کمی بیشتر تامل کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید. تیم با تجربه ی ایران تبلیغ برای مشاوره در زمینه بازاریابی و برندسازی در خدمت شما عزیزان است.

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۸
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی مرتضی صالحی

با سلام مرتضی صالحی هستم ؛ عضو کوچکی از خانواده ی بزرگ " ایران تبلیغ " . امیدوارم با اطلاعاتی که در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهم باعث استفاده ی درست ، سودمند و بهینه از شبکه ی جهانی وب برای هم وطنان عزیزم باشم. نظراتتون باعث میشه در مسیر درست تری گام بردارم

همچنین ببینید

Benefits of Using Online Online Ads Compared to Offline Ads

مزایای استفاده از تبلیغات اینترنتی آنلاین در مقایسه با تبلیغات آفلاین

در دید کلی پیش بینی ها نشان می دهد که بازاریابی و تبلیغات اینترنتی آنلاین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال