خانه / اخبار ایران تبلیغ / معرفی کتاب های بازاریابی ( قسمت اول )

معرفی کتاب های بازاریابی ( قسمت اول )

برای آشنایی با علم بازاریابی و روش های آن کتاب های زیادی وجود دارد که ما در این مطلب به صورت مختصر به معرفی برخی از این کتاب های بازاریابی می پردازیم.

فرآیند بازاریابی

قصد ما در این مطلب قطعا شناخت فرآیند بازاریابی نیست و در صورتی که بخواهید این فرآیند و روش های آن را بشناسید با یک جستجوی ساده در همین سایت ایران تبلیغ که در آن حضور دارید و یا رفتن به قسمت مطالب ” بازاریابی و برندینگ ” مقالات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. در این مطلب ما می خواهیم به معرفی برخی از کتاب های بازاریابی که می تواند هم برای افراد تازه کار و هم کسانی  که می خواهند در این امر به یک حرفه ای تبدیل شوند می پردازیم ولی در ابتدا توضیح مختصری از کلمه ی بازاریابی اراده می کنیم :

بازاریابی یا مارکتینگ ( Marketing ) : بازاریابی به عنوان فرایندی مدیریتی – اجتماعی تعریف می‌شود که بوسیلهٔ آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادلهٔ کالا با یکدیگر ، به امر تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند. 

در ادامه برای معرفی کتاب ها در زمینه بازاریابی با ما همراه باشید . برخی از آن ها جز کتاب های بازاریابی در شبکه های اجتماعی می باشد.

معرفی کتاب های بازاریابی ( قسمت اول )

                          ایران تبلیغ | پیشگام در عرصه بازاریابی و برندسازی

۱- معرفی کتاب های بازاریابی : کتاب عبور از شکاف

کتاب عبور از شکاف یا گذر از پرتگاه ، روایتی داستان گونه و مستند نگاری جذاب از واقعیت های اقتصادی عصر کنونی است. جفری مور در کتاب CROSSING THE CHASM تلاش می کند تا تفاوت ها و مرزهای کارآفرینی یا عقب ماندگی را تشریح کند و با این رویکرد ، نگاه شفافی به خواننده درباره بازاریابی در عصر نوین ارائه کند.

هرآنچه بین این دو دسته قرار می گیرد نیز در این کتاب آورده شده است. نویسنده در حقیقت نقشه ای برای رسیدن به بازار و رشد در آن فراهم کرده است. البته تمرکز این کتاب روی فناوری های نوین و امروزی است. اما در عین حال درس هایی نیز برای کسانی که در صنایع مختلف فعالیت می کننــد در خود دارد.

نمونه ها و مثال هایی کــه در این کتاب در عرصه مارکتینگ و بازاریابی آورده شده است می تواند به هرکسی که در این عرصه فعالیت می کند کمک کند. در واقع این کتاب ، جشنواره ای از مطالعات موردی ( CASE STUDY ) بوده و کوششی برای فهم بهتر از رفتار شرکت ها در صنایع و بازارهای گوناگون برای کسب استراترژی هایی جهت تولید ارزش افزوده.

چرخه عمر پذیرش فناوری در شرکت ها

جفری مور در کتاب سال ۱۹۹۲ خود « گذر از پرتگاه » مفهوم « چرخه عمر پذیرش فناوری » را به روز کرده و همه‌گیر کرد ، در این منحنی فناوری در پنج فاز – که بر اساس نوع خریدار ( مشتری ) دسته‌بندی شده – پذیرفته می‌شود.

  • نوآوران ( Innovators )
  • پذیرندگان اولیه ( Early Adopters )
  • اکثریت پیشگام ( Early Majority )
  • اکثریت پیرو ( Late Majority ) :
  • دیر پذیران ( Laggards )

۲- معرفی کتاب های بازاریابی : چگونه در رسانه های اجتماعی خورد نشویم

یکی از کتاب های بازاریابی در شبکه های اجتماعی همین کتاب می باشد. عنوان این کتاب بدون تعصب و اغراض همه چیز را می گوید. نویسنده این کتاب Malcom McCutcheon  ، هم راستا با آخرین پذیرندگان شبکه های اجتماعی ، یک رویکرد گام به گام برای راه اندازی صفحات در هشت وب سایت مربوط به رسانه های اجتماعی دارد ، در حالی که از مواجهه با شکست که حاصل انجام اشتباه در آن است ، دوری می کند.

۳- معرفی کتاب های بازاریابی : بازانجام

بازانجام یکی از محبوب‌ترین کتاب‎‌های حوزه‌ی کسب‌وکار در چند سال اخیر بوده است.

این کتاب‌ توسط جیسن فرید و دیوید هاینمابر هانسن کارآفرینان یک شرکت پرسود نرم‌افزاری براساس تجارب خودشان نوشته شده است.

این کتاب که یکی از مشهورترین کتاب‌های حوزه‌ی کارآفرینی است در تلاش است اصل‌های اثبات‌شده‌ای مثل برنامه‌ریزی، مدل کسب‌وکار و هر چیز دیگری را به چالش بکشد و ذهن فرد را برای انجام کارهایی خارج از جعبه آماده کند.

در عین حال ، توصیه‌های بسیار عملی و کاربردی برای کارآفرینان دارد.

۴- معرفی کتاب های بازاریابی : استراتژی قانون آبی

توسط رنه موبورنه و چان کیم نوشته شده است. جیم اندرسون مدیرعامل SocialFlow خواندن این کتاب را توصیه کرده است. او به من گفت که این کتاب به اندازه کافی و به طور منظم به مباحث راهبردی و کسب و کار پرداخته است. این کتاب نشانه‌ای از ارتباط است ! به عبارت دیگر ، این ایده را در پس آن می‌توان دریافت : « دست کشیدن از تلاش برای انجام آنچه که فردی دیگر به آن پرداخته بد نیست. در عوض کارهایی را انجام دهید که کاملاً نوآورانه باشد. »

۵- معرفی کتاب های بازاریابی : خرید هوشمندانه

کتاب بعدی که در این گفتار معرفی می کنیم ، خرید هوشمندانه نام دارد که در سال ۲۰۱۰ میلادی منتشر شد. این کتاب را یکی از کتاب های جذاب عرصه بازاریابی در قرن حاضر می توان دانست که نگاهی نوین به بازارهای نوظهور جهان همچون اقتصاد دات کام ها دارد. نشریه نیویورک تایمز ، این کتاب را یکی از پر فروش ترین کتاب ها در عرصه مارکتینگ می داند.

نویسنده کتاب ، دکتر مارتین لیندستروم ، عناصــر علمی را با هنر بازاریابی ترکیب کرده و معجونی جادویی برای مخاطبان خود آماده کرده است. او در این کتاب نشان می دهد ، هرآنچه ما به آن فکر می کنیم و انجام می دهیم روی دیگران تأثیر جدی و پایدار می گذارد.

نکته جالب تر این است که نویسنده نشان داده ، می توان این سیگنال های پایدار را مشاهده کرد. آنچه او مطرح می کند کمی ترسناک اما واقعی است و به همین خاطر مخاطبان زیادی دارد.

او در دیباچه کتاب می نویسد : چقدر درباره چیزی که می خریم اطلاعات داریم؟ چه چیزهایی به طور مستقیم روی تصمیم ما در دنیای پیام مدار امروز ، تاثیر می گذارد؟

۶- معرفی کتاب های بازاریابی : چرا چیزها به دست می آیند 

این کتاب جز کتاب های بازارایابی در اینترنت می باشد. در این کتاب ، استاد بازاریابی وارتون ، Jonah Berger ، توضیح می دهد که چگونه و چرا ایده ها بر روی اینترنت منتشر می شوند. این کتاب برای افراد فعال مشتاق در زمینه های تجاری، سیاستمداران ، و یا هر کسی با یک پیام مهم ، بسیار مفید است.

۷- معرفی کتاب های بازاریابی : کارآفرین باید رهبری ، رسانه اجتماعی و خودآگاهی را سرلوخه خود قرار دهد

توسط گری واینرچاک یعقوب ولف‌من ، فیلمساز هنرهای رزمی به نیویورک تایمز گفت ، پرفروش‌ترین کتاب اخیر واینرچاک ، کتابی است که در این مقطع زمانی به بازاریابان توصیه می‌شود. به عقیده ولفمن ، جامع‌ترین و به روز ترین ایده‌ها در مورد فروش آنلاین در ۲۰۱۶ در این کتاب گردهم آمده است. با این کتاب می‌توانید چگونگی استفاده کارآمد از توییتر ، استخدام افراد مناسب ، ایجاد برند شخصی و حتی زندگی سلامت را یاد بگیرید.

۸- معرفی کتاب های بازاریابی : موقعیت یابی

کتاب موقعیت یابی یا Positioning اثری از ال ریس و جک تروت ، هفتمین کتاب مفید در زمینه بازاریابی است که به محققان این عرصه معرفی می کنیم. بیش از دو دهه از انتشار کتاب می گذرد ، اما به اعتقاد برخی از متخصصان بازاریابی ، همچنان مفاهیم و رویکردهایی که در کتاب ارائه شده است ،‌ کاربردی و متناسب با فضای کسب و کار امروز است.

«موقعیت یابی» در حقیقت یک کتاب کلاسیک است که ال ریس و جک تروت سال ها پیش آن را نگاشــته اند. آنها مشــاهدات تجربی داشته اند و سپس این مشاهدات را در قالب کتاب برای دیگران آورده اند. مخاطبان در این کتاب یاد می گیرند با دیگر افراد و دیگر شرکت ها کار کنند و در عین حال نتیجه مطلوب خود را به دست بیاورند. آزمایش هایی نیز از سوی نویسندگان این کتاب انجام شده که در کتاب آورده شده است.

در ادامه به معرفی شماری از کتاب هایی که در چند سال اخیر درباره مدیریت بازاریابی در بازارهای ایران و جهان به زبان فارسی منتشر شده است ، اشاره می کنیم.

۹- معرفی کتاب های بازاریابی : تغییر اجتماعی در هر زمان در همه جا

چگونگی پیاده سازی استراتژی های آنلاین چند مجرایی به منظور شروع حمایت ، جمع آوری پول و تعامل با جامعه شما
رسانه های اجتماعی جعبه صابون هزاره است. این که آیا شما می خواهید سطح آگاهی خود را بالا ببرید ، یا به جمع آوری امضا و یا جمع آوری پول برای یک علت خاص بپردازید ، این کتاب به شما نشان می دهد که چگونه قدرت و توان فن آوری های اجتماعی را به منظور ایجاد تغییرات اساسی ، مهار نمائید. این کتاب برای متعصبان همه نوع اعتقاداتی مناسب است.

۱۰-معرفی کتاب های بازاریابی : گاو بنفش

توسط ست گودین پیتر سیراوونگ تالیف شده است ، کتاب گوردین را به روزرسانی پنج P بازاریابی با استفاده از برندهای مرتبط می‌داند تا استنثنایی بودن این کتاب را به خوانندگان بفهماند. کتاب گودین ، مطالبی ساده است که به شرح نمونه‌های قدرتمندی در مورد ایجاد چیزی خارج از روزمره نه فقط در بازاریابی بلکه در محصولات بزرگ می‌داند.

مطلب معرفی کتاب های بازاریابی ادامه دارد …

بازاریابی را می توان یک از مهم ترین قسمت های یک کسب و کار دانست که در صورت موفق بودن آن کسب و کار شما به بهترین شکل ممکن و در صورت شکست بازاریابی کسب و کار شما به بدترین شکل ممکن پیش می رود ، پیچیدگی بالای این فعالیت می تواند شما را در دردسر بزرگی بندازد و از راه اصلی به کلی دور کند. پس در زمینه ی بازاریابی کمی بیشتر تامل کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید. تیم با تجربه ی ایران تبلیغ برای مشاوره در زمینه بازاریابی و برندسازی در خدمت شما عزیزان است.

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۹
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی مرتضی صالحی

با سلام مرتضی صالحی هستم ؛ عضو کوچکی از خانواده ی بزرگ " ایران تبلیغ " . امیدوارم با اطلاعاتی که در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهم باعث استفاده ی درست ، سودمند و بهینه از شبکه ی جهانی وب برای هم وطنان عزیزم باشم. نظراتتون باعث میشه در مسیر درست تری گام بردارم

همچنین ببینید

رایج ترین اشتباهات بازاریابی بیمه ( قسمت سوم )

اشتباهات رایجی در بازاریابی بیمه صورت میگیرد. اگر شما هم می خواهید به این شغل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال