خانه / بازاریابی و برندسازی / طراحی پیام موثر در تبلیغات و بازاریابی

طراحی پیام موثر در تبلیغات و بازاریابی

در این مقاله از ایران تبلیغ قصد داریم به بررسی طراحی پیام و ارائه راهکارهایی برای طراحی پیام موثر در تبلیغات و بازاریابی بپردازیم، پس در ادامه با ما همراه باشید تا با این راهکارها آشنا شوید.

طراحی پیام موثر در تبلیغات

طراحی پیام پس از آنکه نوع پاسخ ها و واکنش های مخاطبان روشن و تعریف شد، ارتباط گر به سراغ طراحی و تدوین یک پیام موثر می رود. در وضعیت آرمانی، پیام باید توجه را جلب کند، با علاقه جور و سازگار شود، خواسته یا آرزو را شکل دهد و مخاطب را به سوی عمل سوق دهد. این چارچوب چهار مرحله ای از نظر محتوا و فرایند، با مراحل هشتگانه آمادگی مشتری، به ویژه شش مرحله اول آن، همخوانی دارد. در عمل، تعداد کمی از پیام ها این ظرفیت و استعداد را دارند که مخاطب را از مرحله آگاهی به مرحله خرید سوق دهند.  در طراحی و آفرینش پیام، ارتباط گر باید تصمیم بگیرد که چه بگوید (محتوای پیام) و چگونه بگوید )ساختار و فرمت و منبع پیام).

محتوای پیام

ارتباط گر مجبور است یک جذبه در پیام بگنجاند تا به کمک آن بتواند پاسخ موردنظر را در گیرنده ایجاد کند. جذبه ها را به طور کلی می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

  • جذبه های منطقی/ اطلاع رسان
  • جذبه های هیجانی/عاطفی
  • جذبه های اخلاقی

طراحی پیام موثر در تبلیغات و بازاریابی

جذبه های منطقی به منفعت شخصی مخاطب مربوط می شود. این جذبه ها وعده منافع کارکردی را می دهند، مثل عملکرد بهتر، کیفیت بالاتر، مقرون به صرفه بودن یا ارزش فوق العاده محصول. برای تبلیغ یک خودرو با استفاده از جذبه های منطقی میتوان گفت: مهندسی آن شباهتی به مهندسی هیچ خودروی دیگر در جهان ندارد. با این عبارت، روی طرح مهندسی، عملکرد و امنیت خودرو تأکید می شود. از این عبارت در یکی از آگهی های اتومبیل بنز استفاده شده است.

ساختار پیام موثر در بازاریابی

ارتباط گر باید تصمیم بگیرد که پیام خود را چگونه بگوید. در این زمینه سه ساختار پیشنهاد شده است:

آیا نتیجه گیری از پیام، توسط ارتباط گر انجام شود یا این کار به عهده مخاطب گذارده شود؟

آیا استدلال، یکسویه باشد یا دو سویه؟

آیا قویترین استدلال، در آغاز پیام باشد یا در انتهای آن؟

بر حسب ویژگی کالا، نوع پیام و جایگاه اجتماعی و فرهنگی مخاطبان باید درباره این سه موضوع تصمیم گیری شود.

قالب و فرمت پیام موثر

در طراحی پیام، ارتباط گر می تواند از ترکیب کلمات، تصاویر، رنگ ها، صداها و امثال آن بر حسب میزان جاذبه و نوع تأثیر بر مخاطب، استفاده کند. انتخاب آمیخته مناسبی از این نمادها به نوع رسانه ارتباطی نیز بستگی دارد. تبلیغات چاپی، تبلیغات رادیویی و تبلیغات تلویزیونی، هر یک فرمت خاصی را می طلبد.

منبع پیام

تحقیقات نشان می دهد که نوع و میزان تأثیرات پیام بر مخاطبان بستگی به این دارد که مخاطبان، چگونه ارتباط گر را می بینند. اعتبار و جذابیت منبع پیام باید مدنظر قرار گیرد. پیام را می توان به توسط یک مرد، یک زن، یک کودک، یک ورزشکار، یک هنرمند، یک شخصیت کارتونی و امثال آن به مخاطب منتقل کرد.

روشی کارآمد برای طراحی پیام موثر در تبلیغات

برای موفقیت در طراحی پیام موثر در بازاریابی و تبلیغات همواره نیاز به مشاوره با افرادی خبره خواهید داشت، لذا متخصصان ایران تبلیغ با ارائه خدماتی گسترده همچون تبلیغات تجاری، بازاریابی دیجیتالی، تبلیغات اینترنتی، تبلیغ در گوگل، تبلیغ در تلگرام، تبلیغ در اینستاگرام و غیره در خدمت شما عزیران هستند.

پس فرصت را از دست ندهید و اینجا کلیک کنید.

باتشکر از همراهی شما با تیم ایران تبلیغ

۱ امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی سارا شفاهی

با سلام سارا شفاهی هستم با مدرک کارشناسی مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه شهید بهشتی و در حال حاضر یکی از نویسندگان وب سایت ایران تبلیغ. امیدوارم با انتشار مطالبی مفید نقش موثری در پیشبرد کسب و کارتان داشته باشم.

همچنین ببینید

Benefits of Using Online Online Ads Compared to Offline Ads

مزایای استفاده از تبلیغات اینترنتی آنلاین در مقایسه با تبلیغات آفلاین

در دید کلی پیش بینی ها نشان می دهد که بازاریابی و تبلیغات اینترنتی آنلاین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *