خانه / بازاریابی و برندسازی / تاثیر شگفت انگیز رنگ ها در بازاریابی و برند سازی

تاثیر شگفت انگیز رنگ ها در بازاریابی و برند سازی

تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند امروزه به موضوع مهم و قابل بحث تبدیل شده است.با ما همراه باشید تا پرده از دنیای اسرار آمیز رنگ‌ها در تبلیغات برداریم.

روانشناسی و بازاریابی دو مقوله‌ای هستند که همیشه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. یک روانشناس لزوما یک بازاریاب نیست ولی یک بازاریاب همیشه آموزه‌های روانشناسی را در تصمیم‌های بازاریابی‌اش لحاظ می‌کند. بازاریابی و برندسازی حساب و کتاب سرانگشتی ندارد و مستلزم پژوهش‌های دقیق در مورد نیازها، خواسته‌ها، علایق، و اولویت‌های مشتریان است.

تاثیر رنگ ها در برندینگ

 

روانشناسی و بازاریابی دو مقوله‌ای هستند که همیشه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. یک روانشناس لزوما یک بازاریاب نیست ولی یک بازاریاب همیشه آموزه‌های روانشناسی را در تصمیم‌های بازاریابی‌اش لحاظ می‌کند. بازاریابی و برندسازی حساب و کتاب سرانگشتی ندارد و مستلزم پژوهش‌های دقیق در مورد نیازها، خواسته‌ها، علایق، و اولویت‌های مشتریان است.

رنگ ها در هر جنبه از فرآیند بازاریابی و طراحی برند حضور موثر دارد. خواه در لوگوی‌تان باشد، یا برچسب محصول، نشان و مهر، یا تبلیغات. رنگ یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی است که به برندتان شخصیت می‌بخشد و در ترفیع و حفظ جایگاه آن به شما کمک می‌کند بنابراین به موضوع تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند توجه ویژه ای داشته باشید.

رنگ به عنوان یک پیام خاموش برای مشتری عمل می‌کند. اگر کسب و کارتان دارای یک رنگ خاص باشد، مشتری آن را به عنوان نشانی از مشخصه‌های خاص کسب و کار‌تان می‌پندارد. اگرچه این پندار برای همه‌ی افراد یکسان نیست. هر فرد بسته به تجربه‌های شخصی، گذشته، نوع تربیت، جامعه، مذهب، و غیره برداشتی متفاوت از رنگ‌های متفاوت دارد.

سوء تفاهم‌های رایج درباره رنگ

براساس نتایج یک تحقیق، سوءتفاهم‌هایی که در مورد رنگ‌ها بوجود می آید، اغلب به دلیل مواردی مانند; ترجیحات شخصی، تجربیات، روش آموزش و تربیت، تفاوت‌های فرهنگی و در نهایت تاثیر مبهمی که ممکن است رنگ‌ها روی شخصیت ما داشته باشند، می باشد. بنابراین این ایده که مثلا رنگ‌هایی مثل زرد یا ارغوانی می‌توانند یک نوع حس ماورایی خاص رو آزاد کنند، چندان صحبت غیرمنطقی نمی باشد.

اما اگر بازهم قبول ندارید که پاسخ‌های محکم این چنینی نمی‌توانند تضمینی باشند، پس هنوز موارد زیادی وجود دارد که باید در موردشان بخوانید و یادبگیرید. راه‌چاره این است که به دنبال راه‌هایی کاربردی باشید تا در مورد تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند تصمیم‌گیری کنید.

اهمیت رنگ در برندینگ

در ابتدا بیایید به بحث برندینگ بپردازیم. برندینگ یکی از مشکلات مهم در زمینه‌ی ادراک رنگ به شمار میاد. تصویر زیر به خوبی و به وضوح توضیح می‌دهد که کاربران نسبت به رنگ‌های مختلف چه واکنش‌هایی را از خودشان بروز می‌دهند.

تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند

در عکس بالا رنگها اینگونه توضیح داده شدند:

 • زرد: خوش‌بینی، شفافیت و گرمی و صمیمیت
 • نارنجی: دوستانه، شاد، بااعتماد به نفس
 • صورتی: هیجان، جوانی، جسارت
 • بنفش:‌ خلاق، دارای قوه تخیل بالا، دانا
 • آبی: اطمینان، قابل اعتماد، قدرت
 • سبز: صلح‌طلب، رشد، سلامتی
 • خاکستری: تعادل، بی‌طرفی، آرامش

اما جدای از تمام این موارد، حقیقت این هست که هرمیزان که از الگو‌های پیام‌رسانی گسترده‌تر در ادراک رنگی بهره بگیرید، باز هم رنگ برای تبدیل به یک احساس خاص، بیشتر به تجربیات شخصی افراد وابسته است تا موارد دیگر.

در تحقیقی که با عنوان “اثر رنگ در بازاریابی” منتشر شده، محققان کشف کردند که بیش از ۹۰ درصد از پیش‌داوری‌هایی که در مورد یک محصول صورت می‌گیرد، به رنگ آن محصول مربوط می‌شود.

براساس نتایج یک تحقیق دیگر در زمینه‌ی تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند ، مشخص شد که ارتباط برند و رنگ بیشتر بر محور درک تناسب آن رنگ مورد استفاده برای آن برند خاص می‌باشد. یعنی آیا این رنگ با وجهه و یا زمینه‌ی کاری این برند همخوانی دارد یا خیر.

در تحقیقی هم که با عنوان “قرمز هیجان‌انگیز و آبی شایسته” به چاپ رسید، تایید شد که قصد برای خرید یک محصول، به مقدار بسیار زیادی زیادی تحت تاثیر رنگ است چون رنگ‌ها در نحوه‌ی درک یک برند نقش مهمی دارند. در واقع رنگ‌ها می‌توانند زبان گویای شخصیت یک برند خاص به مشتری باشند. برای مثال موتورهای هارلی داویدسون را در نظر بگیرید. اگر این موتورها چهره‌ای زمخت و خشن نداشته باشند، قطعا هیچکس آن‌ها را نمی‌خرد، چون این برند با چنین کاراکتری در ذهن مخاطب ثبت شده است

 در تحقیقات دیگری هم که در حوزه‌ی ذهن انجام گرفته است، مشخص شده که ذهن ما برندهای که می‌توان تشخیص‌ داد را ترجیح می‌دهد که در این صورت رنگ به یکی از مهم‌ترین عناصر در شناخت یک برند تبدیل می‌شود. حتی بعضی از مقالاتی هم که در زمینه‌ی تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند به چاپ رسیده، به برندهای تازه تاسیس، پیشنهاد می‌کنند که رنگ‌هایی را انتخاب کنند که تمایز آن‌ها از رقبایشان را تضمین می‌کند.

انتخاب رنگ برند

زمانی که نوبت به انتخاب رنگ مناسب می‌رسد، تحقیقات نشان داده که پیش‌بینی واکنش مشتری نسبت به تناسب آن رنگ از انتخاب خود رنگ مهم‌تر است. اگر خریداران موتورهای هارلی این موتورها رو به این خاطر می‌خرند که خشن به نظر برسند، انتخاب رنگ مناسب در اینجا بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

یک برند می‌تواند چندین خصیصه داشته باشد اما اغلب برندها فقط به یکی از این خصیصه‌ها تسلط دارند. در حالی که هرکدام از رنگ‌ها خصیصه‌ی مختص به خودش را دارا می‌باشد(مثلا قهوه‌ای یک رنگ نسبتا زمخت به حساب می‌آید، ارغوانی یک رنگ دلفریب یا قرمز یک رنگ هیجان انگیز)، تقریبا تمامی تحقیقات آکادمیک می‌توانند نشان دهند که نکته‌ی مهم این است که به جای اینکه رنگ‌ها مدام ذهنتان رو درگیر کنند، رنگ مورد استفاده باید از اون شخصیتی که می‌خواهید نمایش دهید، پشتیبانی کند.

تمایلات رنگی آقایان و خانم‌ها

یکی از جالب‌ترین آزمایشات در زمینه‌ی تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند توسط آقای Joe Hallock انجام گرفته است. تحقیقات این شخص نشان داد که جنسیت در ترجیح دادن رنگ‌ها هم نقش دارد (البته اغلب پاسخ‌دهندگان به این پرسش‌ها از جوامع غربی بودند). یکی از نکات جالب در تحقیقات جو هالوک، همانطور که در تصویر زیر می‌بینیند، برتری رنگ آبی نسبت به سایر رنگ‌ها در میان هردوجنس زن و مرد است و البته تفاوت در گرایش نسبت به رنگ ارغوانی در بین این دو گروه.

تاثیر رنگ

البته این را هم نباید از خاطر برد که محیط شخص- به خصوص ادراک فرهنگی- نقشی مهمی را در تناسب یک رنگ برای یک جنس خاص بازی می‌کند که این مورد می‌تواند انتخاب‌های شخصی را تحت الشعاع قرار بدهد.

تحقیقات دیگری که در این زمینه انجام گرفته‌است، مشخص کرد که وقتی موضوع به مواردی مثل سایه‌دار کردن و تصاویر مربوط می‌شود، مردان اغلب رنگ‌های خشن را ترجیح می‌دهند و خانم‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند که از رنگ‌های آرام‌تر و نرم‌تر استفاده کنند. همچنین مردان تمایل دارند که بیشتر از سایه (رنگ‌هایی که با مشکی ترکیب شده اند) استفاده کنند در حالی که خانم‌ها بیشتر تمایلشان به استفاده از ته‌رنگ (رنگ‌هایی که با سفید ترکیب شده‌اند) است.

تمایل به رنگ در جنس‌های مختلف یک موضوع جذاب و مورد مباحثه در تئوری رنگ‌ها می‌باشد. برند‌ها به سادگی می‌توانند خارج از چهارچوب‌های جنسی فعالیت کنند. در واقع برای این چهارچوب شکنی ممکن است پاداش‌هایی هم به آن ها تعلق بگیرد. “درک تناسب” نباید خیلی سخت باشد چون این ایده هم وجود دارد که گاهی یک برند یا محصول به دلیل عدم تطابق و عدم توجه به تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند، نتوانسته به موفقیت برسد.

حقیقت این است که طبیعت رنگ‌ها بسیار متنوع بوده و ممکن است ما هیچ گاه به یک پاسخ قطعی نرسیم.اما هرچند هم که در مورد تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند ابهام وجود داشته باشد ولی نباید به این بهانه دست از مطالعه و دانستن در مورد تاثیر رنگ ها در بازاریابی و طراحی برند برداشت. رنگ در بازاریابی و برندینگ گاهی همه‌چیز است.

تیم ایران تبلیغ شما را در تمامی مراحل بازاریابی، مشاوره و برندسازی یاری کرده و اطلاعات جامع و دقیقی را در این زمینه‌ها اختیار شما کاربران گرامی قرار می‌دهد

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
 • جذابیت نگارش نویسنده
 • مفید بودن نگارش
 • ادبیات در نگارش
 • رضایت کلی کاربر
۴.۸
اشتراک گذاری

درباره ی زهرا سیاهپوش

علاقه به نویسندگی و فناوری اطلاعات باعث شد تا من، محتوانویسی رو به صورت حرفه‌ای دنبال کنم. در حال حاضر هم به عنوان نویسنده‌ی سایت ایران تبلیغ با این مجموعه‌ی بزرگ افتخار همکاری دارم. همیشه سعی می‌کنم مطالبم متناسب با نیاز خواننده باشه. پس با نظراتتون من رو در بهبود کیفیت نوشته‌هام همراهی کنید.

همچنین ببینید

رایج ترین اشتباهات ساخت برند که باید رفع شوند

رایج ترین اشتباهات ساخت برند که باید رفع شوند (قسمت ۱)

رایج ترین اشتباهات ساخت برند که باید رفع شوند  نام مقاله ای است که امروز تیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *