خانه / ساخت اپلیکیشن / تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

زبان های برنامه نویسی متعددی وجود دارند که مدیران پروژه ها بر حسب نیاز نرم افزار و امکاناتی که خود نیاز دارند، می توانند برای توسعه نرم افزار انتخاب می کنند

زبان های برنامه نویسی

دسته بندی زبان های برنامه نویسی

برنامه نویسان، دستور العمل ها را به زبان های برنامه نویسی گوناگونی می نویسند. برخی از این زبان ها، مستقیما برای کامپیوتر قابل فهمند و برخی دیگر نیز به مراحل میانی ترجمه (translation) نیاز دارند. امروزه از صدها زبان کامپیوتری استفاده می شود. این زبان ها را می توان به سه نوع کلی زیر تقسیم کرد:

۱- زبان های ماشین (Machine Languages )

۲- زبان های اسمبلی ( Assembly Languages )

۳- زبان های سطح بالا ( High-Level Languages )

فرض کنید می خواهیم به یک ربات بگوییم تا حصاری دور باغ ایجاد کند. این دستور را در دو زبان مشاهده کنید

زبان سطح بالا:

با استفاده از میله های چوبی به قطره ۵/۲ سانتیمتر و طول یک و نیم متر، و به فاصله ۵/۲ متر از یکدیگر، حصاری دور باغ ایجاد کن.

زبان اسمبلی:

به چوب بری برو و ۷۰۰ عدد میله چوبی به طول یک و نیم و قطر ۵/۲ سانتیمتر خریداری کن. چوب ها را در وانت بگذار. به خانه برگرد و آنها را خالی کن. از گوشه شمال شرقی باغ شروع کرده و سوراخی به عمق نیم متر ایجاد کن. یکی از جوبها را بردار. چوب را در سوراخ قرار بده. در سوراخ سیمان بریز. ۵/۲ متر جلوتر برو اگر به گوشه دیگر نرسیده ای، یک سوراخ به عمق نیم متر ایجاد کن. یک چوب دیگر بردار و ….

با آنکه مثال زبان اسمبلی پیچیده تر به نظر می رسد، اما هر کدام از مراحل آن مانند (سوراخی به عمق نیم متر ایجاد کن) بسیار ساده و قابل فهم هستند.

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

معرفی زبان های سطح بالا

زبان برنامه نویسی C:

زبان Cدر آزمایشگاه BELLدر اوایل دهه ۱۹۷۰به منظور تکمیل و باز نویسی نسخه اولیه سیستم عامل UNIXطراحی شد و امروزه نسخ مختلفی از زبان Cبوجود آمده است. 

LOGO :

این زبان توسط سیمور پاپرت در دهه ۱۹۶۰در دانشگاه MITعرضه شد. گرچه این زبان جهت استفاده دانشجویان به منظور کارهای علمی طراحی گردید، لیکن آن را به عنوان اولین زبان آموزشی جهت پرورش مهارت و خلاقیت بچه ها می شناسندرسم خطوط گرافیکی، کار روی رنگ ها، ایجاد تصاویر متحرک در این زبان بسادگی انجام می شود.

LISP :

توسط جان مک آرتی در سال ۱۹۵۹-۱۹۶۰به منظور پشتیبانی تحقیق در زمینه هوش مصنوعی ) (AIارائه گردید و روی داده های غیر عددی کار می نماید و جهت برنامه نویسی در محیط AUTO CADنبز مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

ALGOL :

این زبان در سال ۱۹۵۸معرفی گردید و یک زبان علمی می باشد. نسخ مختلفی از ALGOLتا کنون عرضه شده است که از جمله می توان ALGOL 68را نام برد. در آمریکا معمولا از FORTRANبجای ALGOLاستفاده می شود، ولی در اروپا این زبان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

PASCAL :

این زبان که به افتخار بلز پاسکال دانشمند فرانسوی قرن هفدهم میلادی، پاسکال نامگذاری شده است در اواخر سال های ۱۹۶۰و اوایل ۱۹۷۰توسط پروفسور نیکلاس ویرث در انستیتو فنی فدرال سوئیس مطرح گردید .

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

ADA :

این زبان به افتخار نام دختر لرد بایرون که همکار چالز بابیج در زمینه طرح ماشین تحلیلی بود، ADAنامیده شد. خانمADAرا بخاطر برنامه هایش به عنوان اولین برنامه نویس در جهان می شناسند.

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

Basic :

بیسیک به معنی زبان همه منظوره برای افراد مبتدی می باشد. این زبان به خاطر ساختار ساده ای که دارد از محبوبیت فوق العاده ای در جهان برخوردار است. 

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

COBLOL :

کوبول به معنی زبان تجاری می باشد که برای پردازش فایل ها بوجود آمد و هم اکنون برای کارهای تجاری با حجم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت زبان های برنامه نویسی ماشین اسمبلی و سطح بالا

طراحی اپلیکیشن

ابرای وسعت دادن به کسب و کارتون شما نیاز به یک اپلیکیشن دارید. ایران تبلیغ برای تولید اپلیکیشن های موبایل بر روی پلتفرم های مختلف از ابزارهای مربوط بهره می برد.
  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی الیاس پورمعتضدی

با سلام و خسته نباشید به همه کاربران ایران تبلیغ من الیاس پورمعتضدی دانشجوی رشته برنامه نویسی تحت وب هستم و هدف من تبدیل شدن به یک برنامه نویس full stack است. من در قسمت نویسندگان ایران تبلیغ فعالیت دارم. (تلگرام من)

همچنین ببینید

آموزش ساخت و طراحی اپلیکیشن خدماتی

آموزش ساخت و طراحی اپلیکیشن خدماتی

آموزش ساخت و طراحی اپلیکیشن خدماتی نام مقاله ای است که امروز تیم ایران تبلیغ در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *