خانه / اخبار ایران تبلیغ / نرخ کلیک و تاثیر آن بر رتبه ی سایت چیست

نرخ کلیک و تاثیر آن بر رتبه ی سایت چیست

چند سالی میشه که موضوع تاثیر کلیک هاروی رتبه ی سایت در رتبه بندی گوگل بسیار جا افتاده است . با ما تا پایان این مطلب جذاب همراه باشید .

مقدمه درباره رتبه ی سایت

نرخ کلیک و تاثیر آن بر رتبه ی سایت چیست

چند سالی میشه که موضوع تاثیر کلیک ها روی رتبه ی سایت در رتبه بندی گوگل بسیار جا افتاده است و این اتفاق زمانی افتاد که متخصصان سئو در رتبه ی سایت به دنبال تاثیر نرخ کلیک روی رتبه بندی ها بودن و در آخر نشون دادن که یکی از عوامل تاثیر گذار روی رتبه ی سایت همین میزان کلیک های کاربران است . این موضوع خیلی دور از انتظار نیست چون گوگل اعلام کرده بود که به دنبال نشونه هایی برای پیدایش میزان محبوبیت سایت ها از دید کاربران است و این نرخ کلیک در رتبه ی سایت خیلی خوب می تونه میزان علاقه ی کاربران رو برای ورود به سایت نشون بده . با ما همراه باشید تا در مورد نرخ کلیک و تاثیر اون روی رتبه ی سایت بیشتر توضیح بدیم .

نرخ کلیک در رتبه ی سایت چیست

نرخ کلیک یا click through rate در بازاریابی اینترنتی مقیاسی است که تعداد کلیک ها روی تبلیغات شما رو نمایش میده ؛ این میزان در حقیقت درصد افرادی است که تبلیغ شما رو مشاهده و بعد روی اون کلیک می کنن که چنین فرمولی داره :
نرخ کلیک :  (کل کلیک روی آگهی)    (کل بازدیدها)
این نسبت که از تعداد کلیک کاربران به تعداد دفعات نمایش آدرس و نام برند در نتیجه های جست و جو به دست می آید به معنای نرخ کلیک نسبت به رتبه است . مثلا اگه سایتی در نتیجه ی جست و جوهای گوگل در واژه ی  “طراحی سایت”  ۲۰۰۰بار نمایش داده شده باشه و تعداد کلیک و رتبه ی سایت در الکسا روی اون ۱۷۰بار باشه ، نرخ کلیکش میشه ۲۰درصد ؛  یعنی ۲۰درصد جست و جو کنندگان روی لینک این سایت کلیک کردن .

نرخ کلیک ایمیل و رتبه ی سایت در گوگل

میزان کلیک ایمیل ها و رتبه ی سایت در گوگل به تعداد کلیک هایی گفته میشه که روی لینک ایمیل های دریافتی به صفحه ی وارد شده ، قرار گرفته باشه .

این نرخ کلیک به صورت درصد نمایش داده می شه و به نسبت تعداد کلیک ها بر تعداد پیغام های ارسالی به دست میاد .
به طور کلی اکثر بازاریابی های ایمیلی از ابزارهایی مثل open rate ، bounce rate و بقیه ی اندازه گیری ها برای درک تاثیر بازاریابی و موفقیت برای کمپین ها استفاده در رتبه ی سایت در گوگل می کنن . کلا نرخ کلیک ایده آلی وجود نداره و این روش اندازه گیری طبق نوع ایمیل ، تعداد ایمیل های ارسالی و فهرست افرادی که به اون ها فرستاده میشه و نحوه ی ارتباط با مخاطبان و خیلی عامل دیگه متفاوت است . این نرخ حتی در زمان هایی از روز هم میزانش در رتبه ی سایت در گوگل فرق می کنه ، مثلا در روزهای تعطیل نرخ کلیک ایمیلی تقریبا بیشتر است .

هدف نرخ کلیک در رتبه ی سایت های ایرانی

هدف این فاکتور اینه که بشه نسبت کلیک و رتبه ی سایت های ایرانی به نمایش رو روی تبلیغات آنلاین و بازاریابی ایمیلی اندازه گرفت . کلا بالاترین میزان کلیک بیشترین تاثیر بازاریابی رو روی کمپین ها و جذب افراد به سایت خواهد داشت . هدف طراحی اکثر رتبه ی سایت های ایرانی تجاری تعیین یکسری رفتارها است . مثل خرید کتاب ، خوندن اخبار یا مقاله در رتبه ی سایت های ایرانی ، دیدن ویدیو یا شنیدن موسیقی و یا حتی جست و جوی و رتبه ی سایت در الکسا پرواز .

معیار خوب بودن نرخ کلیک چیست

خب جواب این سوال از یه کمپین به کمپین دیگه یا حتی از یه کلمه ی کلیدی به کلمه ی کلیدی دیگه متفاوت است و هر چی که در مسیر تبلیغات شما نمایش داده میشه هدفش قرار دادن تبلیغاتتون در صفحه نتایج موتورهای جست و جو است .

آیا نرخ کلیک بالا برای کمپین و کسب و کارها در رتبه ی سایت ها در گوگل مضر است

نرخ کلیک و تاثیر آن بر رتبه ی سایت چیست

بله، وقتی که از یه کلمه ی کلیدی پر بازدید که هیچ ربطی به کسب و کار نداره توی خبرنامه و رتبه ی سایت ها در گوگل استفاده بشه و صرفا به هدف دیده شدن باشه نمی تونه به افزایش فروشتون کمک کنه و برای کسب و کارتون مضر خواهد بود . در این حالت شما برای هر کلیکی یه مبلغی پرداخت می کنید ؛ کلیک های زیاد آگهی های در رتبه ی سایت ها در گوگل مصرفی زیادی تولید می کنه ؛

گاهی وقتا ممکنه کلیک روی کلمات کلیدی به علت قیمت بالاشون به جای سود داشتن بیشتر ضرر به همراه داشته باشه ؛ و همینطور متن هایی که به موضوع کسب و کارتون ربطی ندارن فقط باعث پول خرج کردن های در رتبه ی سایت ها در گوگل اضافی بدون بازگشت سود و حتی کاهش درآمد کسب و کارتون خواهد شد .

پس بهتره که با هر قیمتی دنبال بالاترین نرخ کلیک نباشید بلکه از کلماتی استفاده کنید که با متن آگهی ، محصول و خدمات یا صفحه فرود مرتبط باشن و مهم تر از همه از کلماتی استفاده بشه که از لحاظ قیمتی به صرفه باشن .

PPC یا  نمایش رتبه ی سایت

وقتی که یه آگهی PPC می سازید به این آگهی نمایش رتبه ی سایت یه امتیاز کیفی داده میشه و این امتیاز از جمله مواردی است که گوگل از این طریق راجع به نمایش در آمدن یا عدم نمایش آگهی در یه قیمت خاص تصمیم گیری می کنه . اگه امتیاز کیفی شما پایین باشه باید پول بیشتری برای نمایش تبلیغات خودتون پرداخت کنید .

آیا CTR یا نرخ کلیک افزایش رتبه ی سایت تاثیر گذار است

چیزی که بیشتر از همه افزایش رتبه ی سایت مهم است کاربر پسند بودن سایت و محتوای در افزایش رتبه ی سایت مفید است . اصلی ترین هدف گوگل رسوندن کاربر به نتایج مطلوب از جست و جو است و به همین دلیل است که در حال حاضر بهترین موتور جست و جوی دنیا است و از این طریق به درآمد بالایی در افزایش رتبه ی سایت هم رسیده است . خود گوگل میگه همیشه به فکر اینه که کاری بکنه تا میزان محبوبیت سایت ها برای کاربران سنجیده بشه . این جا است که اگه صفحه ای نرخ کلیک بالایی داشته باشه گوگل اون رو به عنوان یه صفحه ی کاربر پسند در نظر می گیره و اینجوری رتبه ی بهتری در جست و جو پیدا می کنه . البته عوامل بسیاری در این مورد دخیل هستن که این یکی از آن ها است .

خب علاوه بر اینکه نظر گوگل روی تاثیر نرخ کلیک در رتبه سایت مهم است ، کاربران هم به تاثیر این فاکتور در سئوی سایت معتقد هستن اما تاثیر این عامل رو کوتاه مدت میدونن . مثلا وقتی که شما عبارتی مثل طراحی سایت رو جست و جو می کنید و بین نتایجی که با اون روبرو می شید یه سایتی رو می بینید که به همه ی سوالات شما پاسخ داده و یه سایت دیگه ای هم هست که هیچ محتوای مفیدی در پاسخ به عبارت شما نداره اما فقط با روش های قلّابی سئو در رتبه های بالای نتایج آمده است و شما به محض اینکه متوجه می شید برای شما محتوای مفیدی نداره از اون خارج خواهید شد و بعدها هم ممکنه با دیدن لینک روی اون کلیک نکنید . پس با این تفاسیر گوگل اهمیت زیادی به واکنش کاربران میده و نتایج رو طبق اون تعیین می کنه .

 طراحی سایت خود را با ایران تبلیغ بسپارید.   امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ

  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۶
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی سینا یکه باش

باعرض سلام خدمت همراهان گرامی سایت سینا یکه باش هستم. نویسنده و کارشناس بخش بازاریابی و برندسازی سایت بزرگ ایران تبلیغ.امیداوارم که از مطالب ما بهره کافی را ببرید

همچنین ببینید

تجربه کاربری یا سئو کدام مهم تر است

تجربه کاربری یا سئو کدام مهم تر است

تجربه کاربری یا سئو ، اگر جزو وبمسترهای حرفه ای باشید یا قرار است در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال