خانه / بازاریابی و برندسازی / برندسازی در دوران رکود

برندسازی در دوران رکود

یکبار دیگر افتخار خدمت گذاری به شما کاربران محترم سایت را داریم.میپردازیم به مبحث برندسازی در دوران رکود امید واریم که از این مطلب بهره کافی را ببرید.

برندسازی در دوران رکود

برندسازی در دوران رکود

چرا باید برندسازی در دوران رکود را جدی گرفت

بسیاری از کسب و کارها در کشورمان زمانیکه از فروش محصولاتشان به اوج می رسد و به برندهای محبوبی تبدیل می شوند، رفته رفته از سرمایه گذاری بر روی برندسازی دست کشیده و به فکر توسعه بازار و توسعه محصولات می افتند. در همین حال، توجه به برند و مدیریت برند رفته رفته به اولویت عادی در بازایابی تبدیل شده و این همان نقطه ای برای آغاز سقوط و رکود است.اگر شما به عنوان یک مدیر یا کارآفرین مسئولیت برندی را بر عهده دارید که اکنون در دوران رکود قرار دارد، دقیقا باید بیش از هر زمان دیگری روی برندسازی و مدیریت برند خود سرمایه گذاری کنید.

پیش از هر چیز ابتدا بهتر است به مفهوم برند بپردازیم! برند مجموعه ای از ادارک هاست! برند باعث برانگیخته شدن حس مشتری در مورد کالا و خدمات شما می شود. یک برند خوب، برندی متمایز، شباهت پذیر و پابرجاست. برند می تواند جایگاه کسب و کار و وجهه آن را بهبود بخشیده و در صورت عدم توجه به آن، انتقامش را با آسیب رساندن به کسب و کارتان خواهد گرفت! برندها این نکته را گوش زد می کنند که شما نمی توانید فکر افراد را کنترل کنید.

اما می توانید بطور موثر روی آن تاثیربگذارید.برندسازی برای محصولات ملموس (مانند خودرو، مواد غذایی و لباس) با محصولات ناملموس (مانند خدمات بانکی، بیمه و یا آموزش) تفاوت های مهمی با یکدیگر دارند. در برندسازی محصولات ملموس، ویژگی های کیفی و کمی و نیز عناصر حسی برند ویژگی های برجسته تری داشته و در مقابل، موفقیت در تصویرسازی (ایجاد تصویر قابل درک برای مشتری) و شباهت پذیری برند با رفتار مشتریان در محصولات خدماتی، اهمیت بیشتری دارند.

[icon name=”bell” class=”” unprefixed_class=””]نکات کلیدی

برندسازی در دوران رکود

[icon name=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””]برنامه بازاریابی خود را توسعه دهید.

یک برنامه بازاریابی درست و کارآمد در دنیای دیجیتالیزه شده قرن بیست و یکم، یک برنامه ۲۴ ساعته است که ۷ روز هفته کار می کند! در دنیای امروز وقتی مدیر بازاریابی شما خوای است، مشتریان شما بیدار هستند و شاید بدون هیچ پیش زمینه ای به قضاوت برند شما و عملکرد آن می پردازند. برای همین منظور، برنامه بازاریابی خود را دوباره بازنگری کنید! آیا این برنامه قابلیت تعامل موثر با مشتریان را دارد؟

[icon name=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””]قیف خرید خود را روغنکاری کنید

راستش در بازاریابی و کسب درآمد با اینستاگرام ما بر این باوریم که مشتریان در یک مسیر کانالیزه به سمت کسب و کار شما هدایت می شوند. نام این مسیر «قیف تصمیم گیری مشتری» (Customer Decision Making Funnel) یا «قیف خرید مشتری» (Customer Purchasing Funnel) است که در آن مشتریان پس از کسب آگاهی و مدنظر قراردادن محصول شما اقدام به تصمیم گیری و خرید محصولات شما خواهند کرد یا از کسب درآمد با اینستاگرام.اگر با مشکل فروش محصولاتتان روبرو هستید، بگذارید صادقانه بگویم که در بازار همواره مشتریان بالقوه زیادی برای محصولات شما وجود دارند، اما مشکل این است که شما به درستی نمی دانید آنها کجا، کی و به چه شکلی اقدام به خرید محصول شما خواهند کرد! نکته کلیدی این است که مشتریان برای مدنظر قراردادن، ترجیح، انتخاب و خرید محصولات شما، بیش از هر چیز به سه دلیل نیاز دارند:

 دلایل جلب کننده: دلایلی که باعث می شود مشتریان به پیشنهاد یا ارائه بازاریابی محصولات شما بیشتر جلب شوند مثلا راههای کسب درآمد از اینستاگرام!

 دلایل قانع کننده: دلایلی که باعث می شوند مشتریان محصولات شما را منطقی تر و مقبول تر از سایرین بدانند

 دلایل تحریک کننده: دلایلی که باعث می شوند حس خرید و اشتهای مشتری به محصول شما تحریک شود.در کلیه این مراحل، برند شما نقش کلیدی را ایفا می کند و به عنوان یک عامل روانساز، و راههای کسب درآمد از اینستاگرام حرکت مشتری در مسیر خرید را تسهیل و تسریع می نماید.برای همین، دلایل سه گانه فوق را در ماهیت برند خود، نهادینه کنید.

[icon name=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””]حاشیه سودتان را بالاتر ببرید

منظور از این جمله، افزایش قیمت یا گرانفروشی نیست! بهترین راه برای افزایش حاشیه سود، کاهش هزینه های تمام شده است! برند خود را از قید هزینه های غیر ضروری و غیر موثر رها کنید و در عوض بودجه خود را صرف اثربخش ترین ویژگی ها و اقداماتی نمایید که برند شما را تقویت می کنند. برای مثال، هیچ وقت تبلیغات را قربانی کمبود بودجه نکنید، بلکه در عوض، بجای کاستن از بودجه تبلیغات برای رسیدگی به موارد حاشیه ای، با برنامه ریزی درست مالی، قدرت و توان تبلیغاتی خود را حفظ کنید.

هرگز این نکته را فراموش نکنید که محصولات شما صرفا بر اساس قیمت آنها خریداری نمی شوند و آموزش درآمد از اینستاگرام هم فراموش نکنید. اگر سری به یک فروشگاه زنجیره ای بزنید یا آموزش درآمد از اینستاگرام سر بزنید در خواهید یافت که هر کالایی با قیمت های خاص خود، مشتریان خاص خود را دارد و ارزان ترین محصولات الزاما پرفروش ترین ها نیستند! اگر دستی به سر و روی برند خود بکشید و آن را آراسته و حرفه ای به مشتریانتان ارائه نمایید، آنان با پرداخت بهای بیشتر و خرید بیشتر، پاداش شما را خواهند داد.

[icon name=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””]در دوران رکود، رشد برند خود را حفظ کنید.

یک مثل در دنیای اقتصاد می گوید، رکود زمانی است که موتور اقتصاد در حال سوختگیری است! وقتی قدرت خرید در بازار رو به کاهش است همه کسب و کارها برای حفظ سهم خود در بازار تقلا می کنند و این همان جایی است که برند می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند به یاری شما بشتابد! در دوران رکود، مصرف کنندگان به دو گروه کلیدی تقسیم می شوند:

(۱) قیمت گرا و (۲) ارزش گرا. مشتریان قیمت گرا سعی در خرید محصولات با حداقل قیمت را دارند و مشتریان ارزش گرا، سعی در خرید با ارزشترین و بادوام ترین ها را دارند. مشتریان در بخش بندی های متوسط و رو به پایین، به قیمتگرایی و مشتریان در بخش بندی های متوسط رو به بالا و بالا به سمت ارزش گرایی گرایش خواهند داشت. در این میان، محصولاتی که در میانه کارزار رقابت قراردارند، بیشترین زیان را خواهند کرد؛ یعنی همان محصولاتی که صرفا متکی به بازار انبوه و پرمصرف دوران رونق بوده اند و در زمان رکود نه قابلیت قیمتگرایی را دارند و نه قابلیت ارزش گرایی را.

برندسازی و مدیریت موثر برند این امکان را به شما می دهد تا در دوران رکود، درگیر تله جنگ رقابت بر سر قیمت با سایر رقبای خود نشوید! به یاد داشته باشید که نبرد بر سر قیمت پایین تر، نبردی از نبردهای بازاریابی است که هیچ برنده ای ندارد!

[icon name=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””]ارتباط با اعضای قبیله خود را نزدیک تر کنید

من همواره بر این نکته تاکید دارم که برندسازی و درآمد از طریق اینستاگرام به مانند قبیله سازی است و مدیریت برند و درآمد از طریق اینستاگرام به مانند مدیریت یک قبلیه است. پس احتمالا شما هم به عنوان مدیر برند یا مدیر کسب و کار را می تواند رئیس این قبلیه دانست. اگر قبیله شما در حال تهدید و فروپاشی است، چاره آن در سرزنش اعضای قبیله نیست، بلکه چاره آن در محکم تر کردن اتحاد و ارتباط میان اعضای آن است.شما عضو کدام قبلیه هستید؟ قبیله iPhone یا قبلیه گوشی های اندرویدی؟ قبلیه شما نمادی از پیشرفت و نوگرایی است یا آنکه بوی کهنگی می دهد؟

خیلی از افراد بطور افراطی از واژه وفاداری استفاده می کنند در حالیکه این واژه در دنیای کنونی کسب و کار رفته رفته مفهوم خود را از دست می دهد! حقیقت این است که بجای مشتری وفاردار (Loyal Customer) بهتر است از مشتری ماندگار (Durable Customer) استفاده کنیم و با این حقیقت کنار بیاییم که همانطور که هر محصولی یک طول عمر یا تاریخ مصرف دارد، هر متشری هم یک طول عمر مفید و تاریخ ماندگاری با برند و کسب و کار شما دارد. در این میان، مدیریت برند به مانند مکانیزمی است که ماندگاری مشتری را افزایش داده و آن را برای کسب و کار سودآورتر می نماید!وفاداری یا ماندگاری، نامش را هرچه بگذاریم، این حس در واقع عکس المعل مشتریان در قبال برند و فروش از طریق اینستاگرام شما است. ماندگاری مشتری ماحصل عملکرد قوی و موثر برند و فروش از طریق اینستاگرام شما است.

انشالله که از این مطلب لذت برده باشید.جهت موفقیت بیشتر در حرفه خود کسب مهارت بیشتر از تیم منحثصر به فرد ایران تبلیغ در زمینه تبلیغات در اینستاگرام استفاده نماید.
  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی سینا یکه باش

باعرض سلام خدمت همراهان گرامی سایت سینا یکه باش هستم. نویسنده و کارشناس بخش بازاریابی و برندسازی سایت بزرگ ایران تبلیغ.امیداوارم که از مطالب ما بهره کافی را ببرید

همچنین ببینید

طراحی برند

توضیح طراحی برند لوگو و هویت یک تجارت

لوگو، برند شما و هویت تجاری شما نمی باشد. طراحی لوگو، طراحی هویت تجاری و طراحی برند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *