خانه / بازاریابی و برندسازی / برند سازی کسب و کارهای B2B

برند سازی کسب و کارهای B2B

برندسازی کسب و کارهای B2B باری دیگر افتخار این رو داریم که در خدمت شما یاران همیشگی سایت باشیم.با ما تا پایان این موضوع جذاب همراه باشید.

برند سازی کسب و کارهای B2B

برند سازی کسب و کارهای B2B

مقدمه

برندسازی در عرصه‌ی B2B اعتبار و تصویر ذهنی مثبتی برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند. ایجاد چنین شهرتی موجب می‌شود که فرصت‌های فروش بیشتری در اختیار شرکت‌ها قرار گیرد و آن‌ها بتوانند روابط سودبخش‌تر و نزدیک‌تری را با سایر شرکت‌ها ایجاد کنند. برخورداری از برند قدرتمند می‌تواند حس ارزشمند اعتماد و اطمینان مطلقی را برای مشتری‌های سازمانی به وجود آورد و این اطمینان خاطر موجب دگرگونی سرنوشت این شرکت‌ها می‌شود. به این ترتیب، برندهای قدرتمندی که در عرصه‌ی B2B فعالیت می‌کنند، می‌توانند از مزیت رقابتی دوچندانی برخوردار شوند.

برندهای B2B اغلب همنام با شرکت‌ها و سازمان‌ها انتخاب می‌شوند. به همین دلیل، درک مفهوم برند سازی از دیدگاه برندهای سازمانی امری ضروری است. برند سازی در عرصه‌ی B2B پیچیده است، زیرا افراد بسیاری چه در سطح سازمان و چه در سطح بخش‌هایی از بازار هدف درگیر این فعالیت می‌شوند. برای مواجهه با این پیچیدگی‌ها باید از برنامه‌ها و ارتباطات بازاریابی مناسب و برتری برخوردار بود. چالشی که برای بسیاری از برندهای B2B وجود دارد این است که نوع نگاه مشتری را به خود تغییر دهند و محصول و خدمت خود را از جایگاه محصول اولیه و عام خارج کرده و با ارائه‌ی محصولات و خدمات، تمایز بیافزایند. اصول علم برند سازی ۱-۱ تشریح کننده‌ی برخی از نکته‌ها در بحث برند سازی برای کسب و کارهای B2B است.

سازمان‌های B2B

در دنیای B2B ، مصرف‌کننده نهایی جایگاهی ندارد؛ یعنی عموماً تیم‌هایی از خریداران سازمانی و فروشندگان حرفه ای با یکدیگر در ارتباط هستند تا فروش به سرانجام برسد. پیشنهادهای فروش، به دست خریدارران که خود متخصصین صنعت خود هستند به شیوه‌ای منطقی و بر اساس حقایق، آمار و اعداد بررسی می‌شود. احساس در تصمیم‌گیری‌ها و تعاملات B2B نقش کمرنگی دارد و شاید فقط به احساس ترس از یک تصمیم و انتخاب نادرست ختم شود. مشتری‌های B2B تحت تأثیر نیازهای سازمان یافته خود هستند نه انگیزه‌های ناگهانی خرید؛ یعنی در این سازمان‌ها، یک محصول یا خدمت صرفاً برای رفع یک نیاز یا حل یک مشکل در فرآیند انجام کسب و کار خریداری می‌شود.

محصولات و خدمات B2B به گروه‌های پرتعدادی از مشتریان فروخته می شوند و تصمیم‌گیری‌ها، بر حسب اندازه‌ی سازمان نیاز به تأیید لایه‌های متعدد سازمانی و ذی‌نفعان مختلف دارند که هر یک معیارهای متفاوت خود را برای تأیید مد نظر قرار می‌دهند. بازه‌ی مشتریان هر سازمان چندان گسترده نیست و بر حسب صنعتی که در آن فعال هستند گاه ممکن است به انگشتان دو دست هم نرسد. به همین دلیل است که برند باید آن‌قدر خوب طراحی شود تا بازار کوچک خود را از دست ندهد و درک عمیقی از این مشتریان داشته باشد. برای شناسائی مخاطب سازمانی و خلق برند برای او، یک شخصیت فرضی یا یک”پرسونای” تقریبی از خریداران سازمانی بر مبنای نقش آنها در سازمان و شغل آنها ترسیم می گردد در حالیکه در بازارهای مصرفی مخاطب بر اساس ویژگی‌های شخصیتی‌اش در مقام یک زن یا مرد شناسائی می گردد.

برندینگ B2B

یکی از تعاریف برندینگ “ایجاد نام و تصویری منحصربه‌فرد در ذهن مشتری و اپلیکیشن موبایل ” است و در دنیای B2B، این کار به تصمیم‌گیری‌های دشوار خریداران کمک می‌کند و در برخی موارد زمان و انرژی مورد نیاز برای قضاوت و تصمیم‌گیری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. در واقع برندینگ B2B با نشان دادن نقاط تمایز و ویژگی‌اپلیکیشن موبایل های منحصربه‌فرد برند، تصمیم‌گیری را برای مخاطب آسان‌تر می‌کند.برندینگ B2B چیزی بیش از نمای ظاهری یک برند است.

برندینگ B2B و اپلیکیشن موبایل با هم در یک راستا هستند. یعنی خلق فضایی در ذهن مشتری و داشتن “یک سیستم ارزشی منسجم” در تمامی جنبه‌های تعامل با مشتری.در صنایع B2B، خریداران ممکن است دلایل زیادی در دست داشته باشند که یک برند را انتخاب کنند یا کنار بگذارند. گاهی این دلایل ملموس هستند مانند قیمت،  و برنامه سازی اندروید قابلیت اعتماد خدمات یا کیفیت محصول. اما گاهی ناملموس و برنامه سازی اندروید هستند مانند این که “آن‌ها ما را می‌شناسند” یا ساده‌تر، “ما به این برند ایمان داریم”. هدف برندینگ B2B ایجاد این برداشت‌های ناملموس در ذهن مشتری است.

اهمیت برندسازی B2B در بازاریابی کسب و کارهای B2B

برند سازی کسب و کارهای B2B

اگر به میز کار یا وسایل اتاق یا برنامه نویسی در اندروید خود نگاه کنید، انواع و اقسام اشانتیون ­ها (swag) از جمله مداد، ماگ، تقویم، فلش مموری و وسایلی و برنامه نویسی در اندروید را خواهید دید که نام شرکت­ هایی روی آن درج شده که طی سال ­ها با آنها برخورد داشته اید. هدف تمام اینها چیست؟ آیا داشتن بندی چرمی که لوگوی شرکت به خصوصی روی آن درج شده باعث می­شود شما سبد محصولات (portfolio) آن برند را خریداری کنید؟ این سوالات موضوع را به سمت برندسازی B2B هدایت می­کند، اهمیت آن، کارکرد آن و روش ­های آن.

موافقان این اشانتیون­ ها بر این عقیده اند

که اگر اشیائی که نام برند و لوگوی خاصی و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل به آنها الحاق شده باشد را به تاثیرگذاران بالقوه (یعنی کسانی که افرادی از آنها تاثیر می­ پذیرند) و خریداران بالقوه بدهیم، منجر به شکل گیری و ساخت برند و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل در ذهن آنها می ­شود. آیا این عمل واقعا موثر است ؟ بیایید عمیق تر بررسی کنیم، آیا برندسازی در شرکت­ های B2B اصلا اهمیتی دارد؟ یا برندسازی، در مقایسه با نرخ بازگشت سرمایه­ ی مشخصی که فعالیت ­های دیگر دارند و منجر به افزایش درآمد می­شوند، هدر دادن زمان و بودجه است؟

در ادامه دلایل اهمیت برندسازی B2B و برنامه نویسی اپلیکیشن و ضرورت وجود برندسازی در استراتژی بازاریابی این شرکت ها بیان خواهد شد. در قسمت بعدی تمایز بین برند و شهرت و برنامه نویسی اپلیکیشن  بررسی خواهد شد. و در نهایت نکاتی در مورد اینکه بازاریابان B2B چگونه باید در مورد برندینگB2B شرکت خود و اندازه گیری نتایج عملکرد، فکر و عمل کنند، به اختصار مطرح خواهد شد.

ایران تبلیغ راهی برای رسیدن شما به موفقیت در زمینه های بازاریابی و برندسازی.جهت کسب درامد بیشتر و افزایش مهارت در حرفه خود از خدمات ساخت اپلیکیشن سایت ما استفاده کنید.
۵ امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی سینا یکه باش

باعرض سلام خدمت همراهان گرامی سایت سینا یکه باش هستم. نویسنده و کارشناس بخش بازاریابی و برندسازی سایت بزرگ ایران تبلیغ.امیداوارم که از مطالب ما بهره کافی را ببرید

همچنین ببینید

چرا هر کسب و کاری نیاز به اپلیکیشن دارد

چرا هر کسب و کاری نیاز به اپلیکیشن دارد ، هر روز تعداد افراد بیشتری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *