خانه / اخبار ایران تبلیغ / روش های توسعه ی برند

روش های توسعه ی برند

در تصمیمات مرتبط با بحث توسعه ی برند یک محصول ، روند تصمیم‌سازی به این است که ابتدا در مورد خود برند و ماهیت وجودی آن تصمیم‌گیری می‌شود.

مقدمه درباره توسعه ی برند و برند یعنی چه

 

روش های توسعه ی برند
در تصمیمات مرتبط با بحث توسعه ی برند و برند یعنی چه یک محصول در پروسه بازاریابی ، روند تصمیم‌سازی به این صورت است که ابتدا در مورد خود برند و ماهیت وجودی آن تصمیم‌گیری می‌شود و پس از انتخاب یک نام برای برند در مورد چگونگی سازماندهی و معرفی آن تصمیم‌هایی اتخاذ می‌شود . درواقع اسپانسر و توسعه ی برند حامی توسعه ی برند در این مرحله تعیین خواهد شد .
در گام بعدی در خصوص نحوه تخصیص برند به محصولات مختلف شرکت و اتخاذ سیاست مناسب در این خصوص بحث می‌شود .  براساس نظر کاتلر اصولا چهار نوع استراتژی در این رابطه وجود دارد :  برندهای منفرد : مانند استراتژی گروه «گلرنگ» برای محصولات مختلف  (گلرنگ، اوه، سافتلن و…)
یک نام برای همه محصولات: مانند استراتژی شرکت «کیش چیپس» که انواع محصولات خود را با توسعه ی برند  «مزمز»  عرضه می‌کند . نام‌های جدا برای خانواده‌های محصولات مختلف برند یعنی چه : مشابه استراتژی کارخانه  «صنایع غذایی بهروز»  که برای عرضه هر گروه از محصولاتش نامگذاری می‌کند . سس مایونز بهروز، مربای بهروز و…  ترکیب نام کمپانی با نام محصول برند یعنی چه : در این استراتژی ترکیبی ، شرکت برای هر محصول خود یک نام انتخاب کرده و آن را به همراه نام شرکت به کار می‌برد .

توسعه برند

استراتژی «توسعه برند » به هر تلاشی در جهت توسعه یک نام تجاری موفق برای عرضه یک محصول جدید یا تغییر یافته در بازار اطلاق می‌شود . شرکت Quaker Oats پس از موفقیت چشمگیر صبحانه‌های Cap’n Crunch ، از این نام تجاری و لوگوی آن در عرضه بسیاری محصولات دیگر از قبیل بستنی ، تی‌شرت و… استفاده کرد .
شرکت Armour از برند Dial برای ارائه بسیاری از محصولات خود که تنوع آنها بسیار زیاد هم بودند استفاده کرد .

نام  برند

کلمه یا کلماتی مانند برند که که برای معرفی شرکت ، کالا ، خدمات یا موجودیت و مفهومی در برند ، مورد استفاده قرار می گیرد . و اسم های مستعاری که امروزه بخشی از زبان روزانه برند ما را شکل میدهند .

 لوگو در برند چیست

آرم تجاری بصری که معرف برند است . وقتی یک لوگو شناخته شده می شود تمام افراد نام برند آن را بر زبان خواهند آورد بدون اینکه حتی نام آن در کنار لوگو نوشته شده باشد .

اما راه ­های دیگری علاوه  برند چیست بر لوگو یا همان آرم تجاری نیز برای تجربه نام تجاری و توسعه هویت برند وجود دارد .

طرح موضوع 

طرح موضوع در قالب شعاری کوتاه و به یاد ماندنی است که جایگاه برند را در ذهن مخاطبان به یادماندنی می کند، ایجاد طرح  ( تم ) بیشتر یک مقوله ­ی برند چیست بلند مدت است و هر سال تغییر نمی کند . ایجاد این نوع شعارها به برند کمک می کند تا راحت تر وارد زندگی مخاطبان خود شود .

شکل 

شکل ویژه­ای که بسته بندی یک محصول دارد یک عنصر آرم تجاری محسوب می شود که آن محصول را از سایر محصولات متمایز می کند . همچنین مصرف کنندگان از طریق شکل به خصوص یک محصول آن را شناسایی کرده و شکل آن را در ذهن خود ثبت می کنند .

گرافیک 

روش های توسعه ی برند

استفاده از یک طرح گرافیکی خاص ، محصول را به شکل منحصر به فردی قابل شناسایی می کند. امکان دارد این طرح ها در موقعیت ­های مختلف متغیر باشند اما وجود یک المان قابل تشخیص در تمام آنها که منحصر به محصول مورد نظر باشد آن را قابل شناسایی می کند .

رنگ 

رنگی که برای برند یا لوگو یا طرح گرافیکی و حتی بسته بندی استفاده می شود اگر حول رنگ ثابتی باشد آن رنگ را منحصر به برند می کند . در واقع رنگی در تمامی تعاملات مصرف کننده با محصول قابل مشاهده باشد ، در ذهن مصرف کننده به عنوان رنگ آن برند ثبت میشود و تداعی کننده آن خواهد بود .

صدا 

یک صدای منحصر به فرد یا مجموعه از آنها در تکرارهای مداوم در ذهن مصرف کننده ثبت شده و تجربه برند جدید را برای آنها ایجاد می کند .

حرکت 

برخی از محصولات حرکات خاصی به همراه دارند ، مانند درب ماشین یا یک بسته بندی خاص . وجود حرکت ­های منحصر به فرد در یک محصول نیز میتواند به عنوان تجربه برند در نظر گرفته شود . هرچه این حرکت خاص­تر و جدیدتر باشد در ذهن مشتریان تاثیر بیشتری خواهد داشت و به یادماندنی می شود .

 بو در ذهنیت برند

این عامل نیز میتواند در ذهنیت برند تجربه برند قوی در ذهن مشتری ایجاد کند . استشمام بویی به خصوص در ذهن افراد خواهد ماند و از آن برند یا محصول مورد نظر با استفاده از بوی مطبوع آن یاد خواهند کرد .

 مزه در برندسازی

و آخرین عنصر از هویت برند و برندسازی ، مشخصاً مزه در برندسازی است ، این عامل یکی از مهمترین تجربه های برند بخصوص در صنایع غذایی و محصولات خوراکی در برندسازی محسوب می شود . یک طمع دلچسب در برندسازی حتماً در ذهن مشتری خواهد ماند و آنها به رجوع مجدد ترغیب می کند .

توسعه ی برند سامسونگ 

بی شک سامسونگ یکی از آشناترین نام های تجاری است که به قدرت پروسه ی برندینگ و توسعه ی برند خود را محقق کرده است . هرچند سالانه سامسونگ هزینه هایی میلیاردی را به بخش تحقیق و توسعه ی خود اختصاص میدهد اما درست در راستای هویت برندش حرکت میکند و شخصیت برند خود را ارتقا میبخشد .

اگر نگاهی به فعالیت سامسونگ در سالهای اخیر داشته باشیم مطمئناً متوجه می شویم که سامسونگ پروژه های زیادی را شروع کرده که گاهی به پایان رسانده و گاهی نیز نیمه کار به حالت تعلیق در آورده است.

سامسونگ از زمان تاسیس بخش الکترونیکی خود ، تا امروز که به یکی از بزرگترین شرکتهای الکترونیکی دنیا تبدیل شده است, در زمینه تجهیزات و رسانه های دیجیتال, نیمه هادی ها,حافظه و یکپارچه سازی سیستم ها تخصص دارد ( شخصیت برند ) .

روش های توسعه ی برند

خدمات ایران تبلیغ

ایران تبلیغ پیشگام در برندسازی و بازاریابی
  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۶
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی سینا یکه باش

باعرض سلام خدمت همراهان گرامی سایت سینا یکه باش هستم. نویسنده و کارشناس بخش بازاریابی و برندسازی سایت بزرگ ایران تبلیغ.امیداوارم که از مطالب ما بهره کافی را ببرید

همچنین ببینید

بررسی مفاهیم کاربردی از ارزش های بازاریابی

بررسی مفاهیم کاربردی از ارزش های بازاریابی

یکی از پارادوکس‌های عصر حاضر این است که با وجود اطلاعات و ابزارها و روش‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال