خانه / اخبار ایران تبلیغ / کتاب هایی برای بازاریابی در بازار ایران

کتاب هایی برای بازاریابی در بازار ایران

کتاب هایی با مزامین بازاریابی در بازار ایران که با نگرش بازار ایران منطبق باشد به چاپ رسیده است که می تواند برای بازاریابان داخلی مفید باشد.

معرفی کتاب های بازاریابی در بازار ایران

در مطالب گذشته به برخی از کتاب های مفید بازاریابی اشاره و به توضیح مختصری از هرکدام پرداخته شد که عمدتا کلی بوده و جدای از نوع بازار و مکان خاصی بوده اند. در این مطلب با معرفی چند کتاب بازاریابی فارسی که مربوط به بازاریابی در بازار ایران و چگونگی فعالیت بازاریابان با توجه به نگرش بازار ایران می باشد می پردازیم :

کتاب هایی برای بازاریابی در بازار ایران

                          ایران تبلیغ | پیشگام در عرصه بازاریابی و برندسازی

 

بازاریابی در بازار ایران : مدیریت فروش و فروش حضوری با نگرش بازار ایران

اولین کتابی که به معرفی آن برای بازاریابی در بازار ایران است می پردازیم کتاب ” مدیریت فروش و فروش حضوری ” به نویسندگی پرویز درگی است. آیا فروش همان بازاریابی است یا این که با یک‌دیگر تفاوت دارند ؟ بازاریابی یعنی شناخت نیاز و خواست‌های دقیق مشتریان  یک بازار و هدف کاملا تعریف شده و عرضه‌ی محصول به آن مشتریان ، به نحوی که بتواند نسبت به رقبا ارزش بیش‌تری به مشتریان عرضه کند و در بلندمدت نیز برای شرکت سودآوری داشته باشد. در مدیریت بازاریابی مباحثی هم‌چون تحقیقات بازاریابی ، تقسیم‌بندی بازار ، تعیین بازار هدف ، جایگاه‌سازی برای محصولات شرکت و … بررسی می‌گردد. در این کتاب طی دو فصل به مباحث فروشندگی حرفه‌ای ، مهارت‌ها و ویژگی‌های فروشندگان و هم‌چنین مدیریت فروش یا چگونگی اداره کردن نیروهای فروش برای رسیدن به اهداف مورد نظر پرداخته شده است.

در فصل اول پس از تعریف ” فروش ” و بیان ” جایگاه آن در بازاریابی ” ، برخی از نظریات مشاهیر درباره‌ی مشتری درج گردیده است. از جمله : ” مشتری مهم‌ترین بازدید‌کننده در محدوده‌ی کار ماست. او مزاحم کار ما نیست ، او هدف کار ماست ، او بیگانه نیست ، او بخشی از کار ماست /  مهاتما گاندی ” . در ادامه مهارت‌ها ویژگی‌های فروشندگان حرفه‌ای دسته‌بندی شده است.

فصل دوم به مبحث ” مدیریت فروش ” اختصاص یافته و پس از بررسی ساختار کارکنان فروش، ساختار منطقه‌ی فروشندگان ، ساختار کالایی فروشندگان ، ساختار بازار فروشندگان، مهم‌ترین وظایف مدیریت نیروی انسانی، روش‌های استخدام، آموزش نمایندگان فروش ، چگونگی ایجاد انگیزه در نیروهای فروش و ارزیابی و کنترل نیروهای فروش ، تشریح شده است. کتاب هم‌چنین دارای چهار پیوست با نام ” ارتباط مهندسی فروش و پیش‌بینی فروش با فروش ” و ” چگونگی شرکت اثربخش در نمایشگاه‌ها ” ، ” پرسش و پاسخ ” و ” پرسش‌نامه‌ی خودارزیابی ” است.

بازاریابی در بازار ایران : مباحث و موضوعات بازاریابی خدمات با نگرش بازار ایران

کتاب  دیگر در زمینه ی بازاریابی در بازار ایران این کتاب است که به تالیف پرویز درگی است. خدمات نیز شبیه کالا ، محصولی است که از سوی عرضه‌کننده ی آن ، در معرفی بازاریابی و فروش قرار می‌گیرد و او هم همانند فروشنده ی کالا نیاز دارد که برای محصول خود بازاریابی کند ، مشتریان را بشناسد ، رقبا را بشناسد و با فرصت‌یابی نسبت به اتخاذ استراتژی‌های صحیح و اجرای تاکتیک‌های مناسب اقدام کند. از این رو تسلط به علم و فنون و مهارت‌های بازاریابی و فروش خدمات نیز ضرورتی انکارناپذیر است. نگارنده در این کتاب به بیان اصول و مبانی بازاریابی و فروش خدمات با شیوه ی ساده‌سازی مطالب پرداخته است. عنوان برخی از فصل‌های کتاب عبارت است از : هرم بازاریابی ، عناصر آمیخته ی خدمات و بازاریابی خدمات.

بازاریابی در بازار ایران : بازاریابی و فروش تلفنی با نگرش بازار ایران

« بازاریابی و فروش تلفنی با نگرش بازار ایران » از دیگر کتاب های بازاریابی در ایران به نویسندگی « پرویز درگی » مشاور و محقق بازاریابی است. ویژگی بارز این کتاب این است که بازاریابی و فروش تلفنی را مبتنی بر شرایط ایران به‌گونه‌ای تشریح کرده که فرد براساس دانش و با تمرین و ممارست مداوم و مکرر قادر خواهد بود با چیرگی ، بازاریابی و فروش را از طریق این وسیله‌ی قابل‌دسترس ، ارزان و کم‌هزینه انجام دهد.

در پیش‌گفتار کتاب می‌خوانید : « بازاریابی و فروش تلفنی یکی از رایج‌ترین ابزارهای بازاریابی و فروش است. شرکت‌های پرقدرت برای رونق بخشیدن به فعالیت‌های بازاریابی و فروش قادرند به بهترین نحو از این ابزار کارآمد و پرسود ، بیشترین درآمدها را کسب کنند. از دیگر سو حتما در ایران دیده یا شنیده‌اید که شرکت‌هایی کوشیدند با استفاده از این ابزار ، محصولات خود را به فروش رسانند اما در عمل ، مشتریان از شرکت آنان ناراضی شدند و به دیگران نیز سفارش کردند محصولات آنان را نخرند. این دلیلی است بر آنکه ( بازاریابی و فروش تلفنی ) یک دانش علمی به همراه پشتوانه‌های تجربی و مهارت‌های علمی است که تنها افراد واجدشرایط آموزش‌دیده ، قادرند از آن بهره‌های فراوانی برای درآمدزایی شرکت‌ها پدید آورند. » کتاب حاضر را انتشارات « بازاریابی » منتشر کرده است.

بازاریابی در بازار ایران : ارزش ویژه برند با رویکردی به بازار ایران

کتاب « ارزش ویژه‌ی برند » با زیرعنوان رویکردی به بازار ایران تالیف اصغر مشبکی ، استاد دانشگاه تربیت مدرس ، فرشاد صادقیانی ، دانش‌آموخته‌ی دانشگاه تربیت مدرس ، ایوب صادقیانی ، دانش‌آموخته‌ی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دیگر کتاب های بازاریابی در ایران است که از سوی انتشارات بازاریابی چاپ و منتشر شد.

کتاب حاضر ، به مدیران بازاریابی کمک می‌کند تا به مقایسه ارزش برندهای بین‌المللی و محلی از دید مشتریان و همچنین عواملی که بر ارزش ویژه برند اثر می‌گذارد ، بپردازند و همچنین آشکار می‌شود که آیا ارزش ویژه برند به معنای قصد خرید برند است و آیا ارزش اقتصادی برند از دید مشتریان و قدرت خرید آن‌ها نیز در قصد خرید اثر می‌گذارد ؟ تمرکز اصلی این کتاب بر مفهوم ارزش برند است که وجهی از وجوه مختلف مطالعات در حوزه برند است. از طرف دیگر ، به تأثیری که ارزش برند می‌تواند بر قصد خرید مصرف‌کننده داشته باشد نیز پرداخته‌شده است.

فهرست مطالب کتاب « ارزش ویژ‌ی برند ، با رویکردی به بازار ایران » به بخش های : نگاهی گذرا به برند و ارزش آن ، چیستی برند ، ارزش ویژه‌ی برند ، یافته‌های پژوهشی درباره‌ی ارزش ویژه‌ی برند ، موانع ساختاری افزایش ارزش ویژه‌ی برند در ایران و فهرست منابع تقسیم بندی می شود.

بازاریابی در بازار ایران : بازاریابی با زندگی و خاطره

کتاب « بازاریابی و زندگی با خاطره » نوشته‌ی « پرویز درگی » مدرس دانشگاه ، مشاور و محقق بازاریابی است. این کتاب از مجموعه‌ی « بازاریابی و زندگی» شامل پنج فصل کلی است. « برشی از زندگی‌ام » ، « یاد یار سفر کرده » ، « نکته‌های بازاریابی » ، « مناسبت‌ها » و « جدی نگیرید ؛ درددل است » عنوان فصل های کتاب است.

بخشی از پیشگفتار کتاب آمده است : « انسان ذاتاً داستان و قصه را دوست دارد. از بچگی با قصه بزرگ می‌شویم و بزرگ‌ترها آموزه‌هایشان را با زبان قصه به بچه‌ها منتقل می‌کنند و جالب آنکه ثابت شده است بزرگ‌ترها هم با زبان داستان ، مطالب را بهتر یاد می‌گیرند. خاطرات ، قصه‌های واقعی هستند ؛ در کف ذهن انسان باقی می‌مانند و مرور آنها ما را به روزهای شاد یا غمگین گذشته می‌برند.

از سویی بازاریابی علم زندگی است ؛ بازاریابی با تکیه بر سه کلمه‌ی شناسایی ، شناساندن و خشنودی تعریف می‌شود. ما لازم است مخاطب هدفمان را بشناسیم، خودمان و محصولات و خدماتمان را به او بشناسانیم و با تعامل سازنده‌ای که با ایشان برقرار می‌کنیم ، بتوانیم او را و تمام اعضای زنجیره‌ی ارزش‌آفرینی را و خودمان را به خشنودی برسانیم. بازاریابی در تمام ابعاد و مراحل زندگی بشر نقش‌آفرینی می‌کند… با تعامل بازاریابی ، زندگی و خاطره ، به کتاب ” بازاریابی و زندگی با خاطره ” رسیدم. از خاطرات خودم استفاده کردم ؛ خاطراتی که در دوران کودکی ، میانسالی و بزرگسالی‌ام شکل گرفته‌اند. سعی کرده‌ام این خاطرات را با زبان داستان به همراهان عزیزم منتقل کنم. با مرور این خاطرات ، نظرات خودم و یادگرفته‌هایم را خدمت شما عرضه می‌دارم. »

سخنی در مورد بازاریابی

بازاریابی را می توان یک از مهم ترین قسمت های یک کسب و کار دانست که در صورت موفق بودن آن کسب و کار شما به بهترین شکل ممکن و در صورت شکست بازاریابی کسب و کار شما به بدترین شکل ممکن پیش می رود ، پیچیدگی بالای این فعالیت می تواند شما را در دردسر بزرگی بندازد و از راه اصلی به کلی دور کند. پس در زمینه ی بازاریابی کمی بیشتر تامل کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید. تیم با تجربه ی ایران تبلیغ برای مشاوره در زمینه بازاریابی و برندسازی در خدمت شما عزیزان است.

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۸
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی مرتضی صالحی

با سلام مرتضی صالحی هستم ؛ عضو کوچکی از خانواده ی بزرگ " ایران تبلیغ " . امیدوارم با اطلاعاتی که در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهم باعث استفاده ی درست ، سودمند و بهینه از شبکه ی جهانی وب برای هم وطنان عزیزم باشم. نظراتتون باعث میشه در مسیر درست تری گام بردارم

همچنین ببینید

رایج ترین اشتباهات بازاریابی بیمه ( قسمت سوم )

اشتباهات رایجی در بازاریابی بیمه صورت میگیرد. اگر شما هم می خواهید به این شغل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال