خانه / اخبار ایران تبلیغ / موانع فروش و بازاریابی

موانع فروش و بازاریابی

در حال حاضر از رشد این جایگاه در فروش و بازاریابی صنعت ما جلوگیری می‌‌کنند داریم که در این نوشتار برخی از این موانع را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم .

موانع فروش و بازاریابی

مقدمه درباره فروش و بازاریابی

در یادداشت قبلی جایگاه بازاریابی و فروش و بازاریابی و مدیریت بازار در صنایع ، مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که در شرایط جهان امروز به دلیل تغییرات مداوم شرایط محیطی  (اقتصادی ، اجنماعی ، فرهنگی  و…)  جوامع و افزایش روزافزون رقابت میان تولیدکنندگان ، فلسفه و دیدگاه حاکم بر فروش و بازاریابی بر فعالیت‌های بازاریابی شرکت‌ها تغییر یافته و تولیدکنندگان امروزی اگر به ندای مصرف‌کننده عصراطلاعات  پاسخ مثبت ندهند ، از گردونه رقابت خارج خواهند شد و اصولاٌ نقطه آغاز هر فعالیت اقتصادی نیاز و خواسته مصرف‌کنندگان است ، نه سلیقه و خواسته تولیدکنندگان .
بدیهی است برای ارتقای جایگاه فعالیت‌های فروش و بازاریابی و مدیریت بازار در شرکت‌ها ابتدا نیاز به شناخت موانعی که در حال حاضر از رشد این جایگاه در صنعت ما جلوگیری می‌‌کنند داریم که در این نوشتار برخی از این موانع را در ایران تبلیغ مورد بررسی قرار می‌‌دهیم .

شرایط اقتصادی کشور در فروش و بازاریابی حرفه ای

ثبات اقتصادی در فروش و بازاریابی و فروش و بازاریابی حرفه ای از ضروری‌ترین نیازهای فعالیت‌های مدیریت بازار است . در شرایطی که شاخص‌های عمده اقتصاد در عرض مدت کوتاهی تغییرات قابل توجهی دارند و چشم انداز و رویکرد مشخص و مدونی برای اقتصاد یک کشور وجود ندارد ، نمی‌توان به طور صحیح و اصولی برای فعالیت‌های بازاریابی برنامه‌ریزی فروش و بازاریابی حرفه ای کرد . به طور مثال علیرغم اتفاق نظر اکثر کارشناسان اقتصادی و اعتراض اکثر تولیدکنندگان داخلی به سیاست تثبیت نرخ ارز که یکی از موانع اصلی تولید است ، هنوز سیاست شفاف و مشخصی در خصوص نرخ ارز توسط دولت‌مردان فروش و بازاریابی حرفه ای اعلام نشده است .
و نهایتا مسوولان مربوطه وجود مشکل را تایید و بر حل آن مشکل تاکید می‌‌کنند ، ولی برای حل آن اقدامی نمی‌کنند و یا برنامه‌ای ارائه نمی‌دهند . علاوه بر عدم ثبات شرایط اقتصادی ، عدم اطلاع صحیح از شاخص‌های اصلی اقتصادی  (وجود آمارهای متفاوت که توسط منابع مختلف دولتی منتشر می‌‌شود) از دیگر مشکلات محیط اقتصادی فروش و بازاریابی حرفه ای کشور ماست که از موانع برنامه‌ریزی در مدیریت بازار است .

 شرایط محیط اداری و بوروکراسی

تلاش اکثر کشورها بر این است که با سیاست‌گذاری صحیح و اصلاح قوانین روند اجرای فعالیت‌های اقتصادی را تسهیل کنند . تا تولیدکنندگان دغدغه‌ای جز پرداختن به فعالیت اصلی خود نداشته باشند . در حالی که در کشورما وجود قوانین دست و پاگیر و گاهی غیرضروری عمدتا مانع انجام فعالیت‌های صحیح اقتصادی است .

 عدم وجود ساختار صحیح در نظام توزیع فروش و بازاریابی چیست

به واسطه وجود اقتصاد دولتی و سهمیه‌بندی کالاها در خلال فروش و بازاریابی چیست سال‌های جنگ تحمیلی نظام مناسب برای توزیع کالاها و خدمات در کشور شکل نگرفته است و در برخی از موارد به دلیل نقص موجود در نظام توزیع قیمت مصرف‌کننده یک کالا چندین برابر بیشتر از قیمتی است که تولیدکنندگان آن را عرضه می‌‌کنند و تا زمانی‌که در فروش و بازاریابی چیست شرایط رقابت سالم فراهم نشود و سیاست‌گذاری مناسبی در نظام توزیع کشور صورت نگیرد، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بهای آن را خواهند پرداخت .

عدم وجود متخصص در فروش و بازاریابی اینترنتی

زمانی بود که ابوعلی سینا  علاوه بر تسلط بر علوم پزشکی به سایر علوم از جمله نجوم و ریاضیات نیز تسلط کافی داشت ولی امروزه برای یکی از اعضای بدن مانند چشم تخصص‌های مختلفی وجود دارد و کثرت دانش و اطلاعات ایجاب می‌‌کند که انجام هرکار نیاز به تخصص داشته باشد .
عدم وجود رشته‌های دانشگاهی مناسب و کافی برای دانش بازاریابی و مدیریت بازار و فروش و بازاریابی اینترنتی و عدم پرورش صحیح دانشجویانی که در رشته‌های مرتبط درس می‌‌خوانند و نبودن نشریات تخصصی این رشته موجب شده است که در این رشته اهل فن و متخصص کافی نداشته باشیم .
خلاء منابع انسانی در این رشته موجب شده است که تولیدکنندگان نتوانند به‌درستی نیازهای مشتریان را با مطالعه رفتار آنها بشناسند و راهکاری مناسب برای ارضاء در فروش و بازاریابی اینترنتی نیازهای آنها فراهم کنند .

عدم توجه به فروش و بازاریابی تلفنی به عنوان تخصص

علت اصلی به وجود آمدن فروش و بازاریابی تلفنی هر تخصصی احساس نیاز به آن تخصص است . بسیاری از شرکت‌های ما تخصص را برای تولید یک کالا و ارائه یک خدمت ضروری می‌‌دانند ولی برای بازاریابی و مدیریت بازار آن کالا یا خدمت نیازی به تخصص احساس نمی‌کنند و حتی گاهی از مهندسان و متخصص تولید فروش و بازاریابی تلفنی برای مدیریت بازار استفاده می‌‌کنند .
همان‌طوری‌که برای تولید یک کالا نیاز به تکنولوژی و تخصص داریم که فروش و بازاریابی تلفنی برای عرضه آن در بازار نیز به تخصص نیاز داریم و تا زمانی‌که یک واحد اقتصادی نیاز به تخصص در این رشته را احساس نکنند ، نمی‌تواند در عرضه کالای خود موفق باشد .

 عدم وجود شرکت‌های قدرتمند مشاوره در فروش و بازاریابی موفق

عدم وجود شرکت‌های قدرتمند مشاوره بازاریابی و فروش در فروش و بازاریابی موفق در کشور (که کارکنان متخصص با تحصیلات مرتبط داشته باشند) از دیگر مشکلات این حوزه است .
دست اندرکاران این شرکت‌ها می‌‌باید در فروش و بازاریابی موفق  با آگاهی از وضعیت بازار و مطالعه رفتار مصرف‌کننده و بهره‌گیری از دانشبازاریابی و مدیریت بازار واحدهای صنعتی را در ارائه محصولات خود یاری کنند ، در حالی که متاسفانه بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینه مشاوره بازاریابی نه تنها از تخصص و دانش و تجربه کافی برای ارائه خدمات به تولیدکنندگان برخوردار نیستند ، بلکه به دلیل عملکرد غلط خود موجب رویگردانی در فروش و بازاریابی موفق صاحبان صنایع از متخصصان اهل فن و صاحب تجربه شده‌اند .
صاحبان صنایع به دلیل شرایط ذکر شده یا بازاریابی و مدیریت بازار را به عنوان یک تخصص قبول ندارند و یا اعتمادی به فعالان این عرضه ندارند .
خلاصه کلام اینکه وقتی ما موفق به توسعه بازاریابی و مدیریت بازار در شرکت‌ها می‌شویم که اولا بستر اقتصادی مناسبی توسط دولت فراهم شود ثانیا بنگاه‌های اقتصادی نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص بازاریابی تغییر داده و آن را به عنوان یک دانش تخصصی مورد توجه قرار دهند .

ترس از شکست در ذهن مشتری یکی از موانع مهم بر سر راه خرید کردن است

هر مشتری بارها و بارها مرتکب اشتباه شده است خدماتی را خریداری کرده که بعدا فهمیده پول بیش از اندازه برای آن پرداخت کرده است محصولاتی که خیلی زود خراب شده اند و نتوانسته آنها را تعمیر کند کالاهایی را خریداری کرده که در اصل به آنها نیازی نداشته است کالاهایی را خریده که نتوانسته از ان استفاده کند او به اندازه ای در تجربه کردن خرید با نا کامی مواجه شده که حد و اندازه ندارد.
 
خدمات ایران تبلیغ

خدمات ایران تبلیغ

ایران تبلیغ پیشگام در زمینه مهم برندسازی و بازاریابی
  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
  • جذابیت نگارش نویسنده
  • مفید بودن نگارش
  • ادبیات در نگارش
  • رضایت کلی کاربر
۴.۸
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ بازدید مجدد)
اشتراک گذاری

درباره ی سینا یکه باش

باعرض سلام خدمت همراهان گرامی سایت سینا یکه باش هستم. نویسنده و کارشناس بخش بازاریابی و برندسازی سایت بزرگ ایران تبلیغ.امیداوارم که از مطالب ما بهره کافی را ببرید

همچنین ببینید

بررسی مفاهیم کاربردی از ارزش های بازاریابی

بررسی مفاهیم کاربردی از ارزش های بازاریابی

یکی از پارادوکس‌های عصر حاضر این است که با وجود اطلاعات و ابزارها و روش‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال