خانه / بازاریابی و برندسازی / ۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت اول

۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت اول

ثبت علامت تجاری و برند تابع شرایط خاصی است که در قوانین کشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه مصالح کشور و رعایت مسائل مذهبی محدودیت هایی به همره خواهد داشت.

انواع برند

ما اغلب به گونه ای در مورد “برند” صحبت می کنیم که انگار فقط یک نوع برند وجود دارد. اما اینگونه نیست، در حقیقت معنا و مفهوم این واژه با توجه به زمینه ای که در آن فعالیت می کند، تغییر می یابد.

۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت اول

دستع بندی انواع برند ( brand )

۱ ) محصول ( Product brand )

بهبود ادراک و دیدگاه نسبت به محصولات و کالاها به گونه ای که در ارتباط با ایده ها و عواطفی باشند که فراتر از ظرفیت کارکردی آنها است.  کالاهای مصرفی(CPG)، که از طرفی به عنوان برندهای کالاهای مصرفی بیدوام (FMCG) هم شناخته می شوند، در زمره ی برندهای محصولات قرار می گیرند.

۲ ) خدمات (Service brand)

ارزش ادراک شده از خدمات هم به آن اضافه می شود. از چندین لحاظ سخت تر از توسعه ی برند محصولات است، چرا که خود خدمات به تنهایی به اندازه ی محصولات ملموس نیست. و برای خدمات حرفه ای مناسب است.

۳ )شخصی (Personal brand)

به عنوان برند فردی هم شناخته می شود. برندی شخصی است که افراد برای خود می سازند، تا از این طریق قادر باشند فرصت های شغلی خود را افزایش دهند.

۴ ) عمومی (Public brand )

به عنوان برندسازی دولتی هم شناخته می شود. برخی از کارشناسان بر این باور اند که نمی توان موجودیتی را که چیزی تحت عنوان انتخاب مشتریان و مدل رقابتی وابسته به آن وجود ندارد، را “برند” کرد. این به آن معنا نیست که شما نمی توانید از نظم و متدولوژی استراتژی برای آگاهی بخشیدن به سهامداران خود و کسب اعتماد نهادهای دولتی، استفاده کنید.

۵ ) برندهای خصوصی (Private)

به عنوان اتیکت یا برچسب خصوصی هم شناخته می شوند. به طور سنتی، این نام های تجاری مبتنی بر ارزش هستند، پیشنهادات منابع تولیدات تجهیزات اصلی خرده فروشان که به دنبال آن هستند که برندهای نامی را به بهایی کمتر از آنچه برای آن درخواست داده می شود بفروشند.

۶ ) پاک یا بی عیب (Clean slate)

نام های تجاری غیر استاندارد. آنهایی که به سرعت تغییر می کنند، غیر قابل استدلال اند و حتی برندهای ناشناخته ای که بر تاریخچه و میراثی که بخشی از استراتژی برند است، تکیه ندارند.

۷ )شرکتی (Corporate brand)

برند شرکتی به عنوان برند سازمانی هم شناخته می شود. دیوید آکر به بهترین نحو ممکن برند شرکتی را معرفی کرده است : ”آرمانی را تعریف می کند که متولی پیشنهاد یا خدمتی است که مشتریان آن را خواهند خرید و از آن استفاده خواهند کرد.” اطمینانی که برای مشتریان حاصل می شود از این حقیقت ناشی می شود که ” برند شرکتی به صورت بالقوه دارای مالمیک ، سرمایه، ظرفیت، نیروی انسانی، ارزش و هنجارها، چارچوب مرجع جهانی و محلی، برنامه های شهروندی، و ثبت و ضبط عملکرد است.”

۸ ) عوامل سازنده ( Ingredient )

در واقع این برند مربوط به محصولاتی است که برای ساخت محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، شاید مشتریان مستقیما آن را خریداری نکنند اما برای شان مهم است محصولی را خریداری کنند که با استفاده از این برندها ساخته شده باشد، مانند اینتل در لپ تاپ.

۹ ) مکان (Place brand)

همچنین به عنوان برند مقصد و برند شهر هم شناخته می شود. این نام تجاری را بومیان یا شهرسازان و متولیان شهر ایجاد می کنند، تا از این طریق قادر باشند محل خود را به ایده ای خاص مرتبط کنند تا اینکه از امکانات آن سخن بگویند. از این نوع برندسازی اغلب برای جذب توریست، سرمایه گذار، کسب وکار و سکنه  استفاده می شود.

۱۰ ) جهانی (Global)

نام های تجاری بزرگ. این برندها به راحتی قابل شناسایی هستند و به طور گسترده در تمام دنیا پراکنده شده اند. آنها به “نام های خانگی و داخلی خود” جلوه و وجهه ی خارجی می بخشند.

۱۱ )جامع (Generic)

اگر تمایزی وجود نداشته باشد نام تجاری به برند جامع تبدیل می شود. این نوع نام تجاری به سه بخش تقسیم می شود. اولی مخصوص محصولات بهداشتی و مربوط به آن برندهایی می شود که از فاز حفاظت از پتنت خارج شده اند و حالا با رقابتی از جانب دسته ای از عوامل و عناصر مشابه مقلد که به عنوان نام های تجاری عام شناخته می شوند، روبه رو شده اند.

در پست های بعدی به ادامه ” انواع برند ” می پردازیم.

برند سازی با ایران تبلیغ

برای تبدیل کسب و کار خود به یک برند معتبر ، تیم ایران تبلیغ را خبر کنید.

۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت اول

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی الیاس پورمعتضدی

با سلام و خسته نباشید به همه کاربران ایران تبلیغ من الیاس پورمعتضدی دانشجوی رشته برنامه نویسی تحت وب هستم و هدف من تبدیل شدن به یک برنامه نویس full stack است. من در قسمت نویسندگان ایران تبلیغ فعالیت دارم. (تلگرام من)

همچنین ببینید

Branding Guide for Business

راهنمای برندسازی دیجیتالی برای کسب و کارها

برندسازی دیجیتالی فواید زیادی دارد. میتوان گفت فوایدی که در این مقاله مرور می کنیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *