خانه / بازاریابی و برندسازی / ۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت دوم

۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت دوم

ثبت علامت تجاری و برند تابع شرایط خاصی است که در قوانین کشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه مصالح کشور و رعایت مسائل مذهبی محدودیت هایی به همره خواهد داشت.

انواع برند

ما اغلب به گونه ای در مورد “برند” صحبت می کنیم که انگار فقط یک نوع از آن وجود دارد. اما اینگونه نیست، در حقیقت معنا و مفهوم این واژه با توجه به زمینه ای که در آن فعالیت می کند، تغییر می یابد.

۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت دوم

دستع بندی انواع برند ( brand )

۱۲ ) برند سرمایه گذار (Investor brand)

معمولا برای برندهای سهام دار یا فعال در حوزه های مرتبط به خدمات سرمایه گذاری و مالی مورد استفاده قرار می گیرد. ماهیت و موجودیت این برندها به عنوان یک نهاد سرمایه گذاری و سهامدار ممتاز موقعیت گذاری می شود، با ترکیبب عوامل مالی و استراتژی با جنبه هایی مانند ارزش پیشنهادی، هدف و شهرتی که به واسطه ی مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR)، روز به روز در حال افزایش است.

۱۳ ) برند اخلاقی (Ethical)

به دو روش مورد استفاده قرار می گیرد. اولی توصیفی از آنکه برند چگونه کار می کند، خصوصا تکنیک هایی که به کار می گیرند و تعهداتی که در حوزه هایی مانند امنیت نیروی کار، مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) و مواردی از این دست دارند، به عنوان برندی اخلاقی شناخته می شوند یا خیر؟ دومی، مشخص کردن حداقل و محدوده ی کیفیتی که مشتریان به دنبال آن هستند تا از این طریق اطمینان حاصل کنند که برندی که انتخاب می کنند، مسئولیت پذیر است. می توان با اطمینان عنوان داشت که موفق ترین برندهای اخلاقی، آنهایی اند که تجارت منصفانه ای دارند. این نوع نام های تجاری عموما تحت عنوان NGO ها شناخته می شوند.

۱۴ ) برند سلبریتی ها یا اشخاص مشهور (Celebrity)

نحوه ای که، اشخاص مشهور از ترکیبی از محتوای ارسالی در شبکه های اجتماعی، ظاهر، محصولات و حواشی جهت حفظ موقعیت و هیجان بخشیدن به دنبال کنندگان برای برجسته و بلد کردن ویژگی های خود، به کار می برند.

۱۵ ) برند ملی (Nation brand) 

از آنجایی که برند مکان مربوط به نواحی خاصی مانند شهر یا روستا و … می شود، برند ملی و قومی هم همانطور که از نامش پیداست، برای معرفی و ایجاد دیدگاه و شهرت در زمینه ای خاص برای کشورها است. مثلا همه ژاپن را به سخت کوشی و آلمان را به نظم می شناسند.

۱۶ ) برندهای غیر انتفاعی یا NGO ) Non Governmental Organization)

در برندهای غیر انتفاعی، مدل های ارزشی از اینکه صرفاجنبه ی کمک مالی و قرض الحسنه باشند خارج می شوند و به سمت ماموریت های اجتماعی رو می آورند. این برندها، توسط برخی در جامعه و انجمن های غیر انتفاعی، پذیرفته شده نیست، چراکه آن را به عنوان نهادی می شناسند که به فکر فروش و سودآوری است.

۱۷ ) برند لوکس (Luxury)

نام های تجاری با پرستیژ که وضعیت اجتماعی و تاییدیه ای را به مصرف کنندگان می رساند. برندهای لوکس  باید مرزی مشخص را بین واقعیت و ویژگی های انحصاری تعریف کنند. آنها این کار را با استفاده از کیفیت، ارتباطات و داستان سرایی انجام می دهند. این ها انتقال تصویر و شور و شوق به بازار خود را تکمیل کرده اند، اما همچنان در مقابل انتظارات و اطمینان مصرف کنندگان آسیب پذیر هستند و به خاطر برندهای “لوکس مقرون به صرفه ” تحت فشار هستند.

۱۸ )  برند عملگرا (Activist brand)

همچنین به عنوان برند هدف گرا شناخته می شود. برند عملگرا از آن جهت هم معنی با هدف و علت است که، تمایزات خود را در ذهن مشتریان تعریف و مشخص می کند.

۱۹ ) برند دینی یا آیینی (Cult)

نام تجاری که حول جامعه ای از حامیان متعصب تشکیل می شود. مانند برند چالشگر، این نام های تجاری هم اغلب با دشمنان خود می جنگند تا رتبه ی بهتری به دست آورند، اما برندهای آیینی صادقانه و درست بازی می کنند، نشانه های خود را بیشتر از علایق و وسواس فکری خود می گیرند تا از بازار و رقبایشان. آنها بیشتر ترجیح می دهند دنبال کننده داشته باشند تا مشتری، قوانینی را تعیین کنند و از مردم بخواهند آن را پذیرفته و اجابت کنند، به این صورت مردم بیشتر به سمت آنها خواهند آمد تا رقبایشان.

۲۰ ) کارفرما (Employer)

توانایی شرکت ها برای جذب کارکنانی با قابلیت و کیفیت بالا دربازارهای رقابتی. اغلب به ارزش پیشنهادی کارکنان گره خورده است. تمرکز آن بر فرآیند استخدام است، با این حال گاهی اوقات گسترش می یابد تا پیشرفت و توسعه ی فرهنگ سالم و تولیدی را در برگیرد. از آنجایی که کارکنان منابع انسانی وسواس فکری بیشتری به خرج می دهند و کارکنان بازاریابی توجه کمتری به مشکلات افراد دارند، به همین دلیل ترجیح بر آن است که برند بر پایه ی نام باشد تا طبیعت و کارکردهای موجودی که ممکن است در محیط کاری وجود داشته باشد.

۲۱ ) برند چالشگر (Challenger)  

برندهایی که تغییر ایجاد می کنند، نام های تجاری که تصمیم دارند فعالین سلطه گر بازار را ،به چالش بکشند. این نام های تجاری هنگامی که قصد دارند با متصدیان وارد بازی شوند، فعالیت خود را در بازارهای مشخص و به خصوصی آغاز می کنند.

برند سازی با ایران تبلیغ

برای تبدیل کسب و کار خود به یک برند معتبر ، تیم ایران تبلیغ را خبر کنید.

۲۱ نوع مختلف برند را بهتر بشناسیم قسمت دوم

 

  امتیاز به این نگارش از ایران تبلیغ
اشتراک گذاری

درباره ی الیاس پورمعتضدی

با سلام و خسته نباشید به همه کاربران ایران تبلیغ من الیاس پورمعتضدی دانشجوی رشته برنامه نویسی تحت وب هستم و هدف من تبدیل شدن به یک برنامه نویس full stack است. من در قسمت نویسندگان ایران تبلیغ فعالیت دارم. (تلگرام من)

همچنین ببینید

کامنت مارکتینگ و استفاده از آن

کامنت مارکتینگ را می توان یکی از روش های بهبود سئو نامید که تا حدی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *